Már a gyár kapujában felsejlik, hogy valami hatalmas probléma húzódik a világ második legnagyobb gazdaságában.


A válság Kínában egyre mélyebb rétegeibe süllyed, ahogy az adatok is mutatják. Az ország, amely a világ második legnagyobb gazdaságának számít, ipari árai júniusban tovább csökkentek, miközben az amerikai vámháború hatásai egyre inkább éreztetik hatásukat az exportorientált szektorban. A fogyasztói árak csak minimális emelkedést mutatnak, ami csupán Peking belső keresletélénkítő intézkedéseinek szerény eredményeit tükrözi.

A kínai gazdaság egyre mélyebb szerkezeti válságba kerül, mivel a növekedés három alapvető pillére mind megingott. Az építőipar és az infrastruktúra fejlesztései már hosszú ideje túlzott kapacitásokkal, eladósodási problémákkal és csökkenő beruházásokkal néznek szembe, ami komoly kihívásokat teremt a jövőbeli fejlődés szempontjából.

A belső fogyasztás fellendítése pedig nem váltotta be a reményeket: noha Peking az elmúlt másfél évben jelentős ösztönzőcsomagokat juttatott a háztartásokhoz, a lakossági kereslet továbbra is gyenge, részben a jövőbeli bizonytalanságok és a megtakarítási kényszer miatt.

Közben a korábban a gazdaság motorjaként funkcionáló exportágazat már a vámháború előtt is gyengélkedett, és Donald Trump amerikai elnök lépései, valamint az általuk kiváltott bizonytalanság végül teljesen tönkretették.

Ez a hármas válság - építőipar, külkereskedelem, belső kereslet - lassan strukturális bénultsággá válik a világ második legnagyobb gazdaságában, amit egy újabb vészjósló adat támaszt alá.

Kínában júniusban tovább fokozódott a gyárkapunál tapasztalt árdefláció, ami a vámháború következtében kialakult ipari túlkínálatnak tudható be, így a külkereskedelem is gyengélkedik.

A Financial Times összefoglalója szerint a termelői árak éves alapon 3,6%-kal csökkentek, ami meghaladja az elemzői várakozásokat, és a májusi 3,3%-os visszaesést is.

Közben a fogyasztói árak enyhén, 0,1%-kal növekedtek, ami január óta az első alkalom, hogy pozitív irányba mozdultak el. Ez arra utal, hogy Peking aktívan igyekszik ösztönözni a belső keresletet az ingatlanszektor tartós nehézségei és a külső piaci kihívások fényében, ám az elért eredmények egyelőre csekélyek.

Related posts