A kormány végül megváltoztatta az álláspontját, és úgy döntöttek, hogy megszüntetik a Lex CEU-t.


Hatályon kívül helyezné a kormány a felsőoktatási törvény 2017-es módosítását, amely Lex CEU néven vált ismertté. A módosítást Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes nyújtotta be a salátatörvény-javaslatban október végén. A Közép-európai Egyetem (CEU) korábban kénytelen volt befejezni budapesti működését. Az magyar állam intézkedését az Európai Bíróság is jogsértőnek találta.

Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a kormány képviseletében benyújtott egy salátatörvény-javaslatot október végén. A dokumentum, amely az egyes felsőoktatási, családügyi és kulturális törvények módosítását célozza, 80. paragrafusa szerint, ha elfogadják a salátatörvényt, a Lex CEU törvény hatályát elveszítené - ezt vette észre a 24.hu.

A módosítás mögött nem állnak részletes indoklások, ezért jelenleg kérdéses, hogy a magyar kormány hajlandó lenne-e megváltoztatni korábbi álláspontját az uniós elvárások fényében.

Az Európai Bizottság 2020-ban határozott lépéseket tett a Lex CEU ellen, amelyet elítélt, és kötelezettségszegési eljárást kezdeményezett Magyarország ellen. Ezt követően az Európai Bíróság is állást foglalt, megállapítva, hogy a Lex CEU ellentétes az uniós jogrenddel.

A CEU Bécsbe költözött, új fejezetet nyitva ezzel a tudományos közéletben.

Mint írtuk, az Orbán-kormány kezdeményezésére 2017-ben módosították a magyar felsőoktatási törvényt. A módosítás négy új feltételt szabott a Magyarországon működő külföldi egyetemeknek.

A külföldi diplomát kiadó egyetemeknek elengedhetetlen, hogy rendelkezzenek egy hivatalos székhellyel a külföldi területen, ahol aktívan oktatják a hallgatókat, és valós oktatási tevékenységet folytatnak. Az egyetemek működésének kereteit a két érintett ország között létrejövő nemzetközi szerződés határozza meg. Emellett az intézményeknek olyan felsőoktatási programokat kell kínálniuk, amelyek Magyarországon is elismert diplomát és fokozatot adnak. Továbbá, a magyar Oktatási Hivatalnak jóvá kell hagynia a hazai tevékenységüket, mielőtt megkezdhetik működésüket.

A nem hivatalosan Soros György által életre hívott Közép-európai Egyetem (CEU) hangot adott elégedetlenségének a döntés kapcsán, és politikai eszközöket is igénybe vettek. Az 2018-as decemberi bizonytalanságok következtében végül bejelentették, hogy elhagyják Magyarországot, és Bécsbe költöznek. A CEU azonban Budapesten továbbra is megőrzi jelenlétét, ám az oktatási tevékenysége megszűnik; az intézmény csak a könyvtár, az OSA archívum és a Demokrácia Intézet működését tartja fenn.

Related posts