A republikánusok között komoly megosztottságot okoz Trump kegyelmi ígérete a Capitoliumot ostromlókkal kapcsolatban.

Több mint 1250 ember vallotta magát bűnösnek, vagy ítélték el őket a pereket követően, több mint 650-en kaptak börtönbüntetést, néhány naptól 22 évig terjedő időtartamban. Trump tavaly márciusban azt írta: elnökként az egyik első lépése az lesz, hogy "kiszabadítja a január 6-i túszokat".
A Capitolium ellen január 6-án végrehajtott támadás negyedik évfordulóján a törvényhozók figyelemmel kísérik Donald Trump megválasztott elnök várható döntését, amely szerint hamarosan kegyelmet adhat azoknak, akiket a zavargás során elkövetett tetteikért bűncselekményekkel vádolnak.
Tavaly márciusban Trump azt írta a Truth Social-en: elnökként az egyik első lépése az lesz, hogy "kiszabadítja a január 6-i túszokat", akik szerinte jogtalanul bebörtönöztek. "Valószínűleg nagyon gyorsan megteszem" - mondta az NBC "Meet the Press" című műsorában.
2021. január 6-án Trump által ösztönözve, részben szélsőjobboldali csoportok tagjai betörtek a törvényhozás épületébe, így fenyegetve a demokratikus folyamatot. Céljuk az volt, hogy megakadályozzák a 2020-as választások eredményének hitelesítését, ahol Joe Biden nyerte el az elnöki posztot. Trump ezt követően évekig kitartott amellett, hogy a választások eredménye "elcsalt" volt, és nem volt hajlandó elismerni a demokratikus döntést.
Marjorie Taylor Greene, a republikánus képviselőnő, hosszú és tartalmas beszélgetést folytatott Donald Trumppal, amely során arra lobbizott, hogy a volt elnök gyakoroljon megbocsátást mindazok számára, akik részt vettek a Capitolium ostromában. Habár a republikánusok körében nem gyakori az ilyen mértékű támogatás, sokan úgy vélik, hogy Trumpnak érdemes lenne egyéni alapon mérlegelnie a kegyelem lehetőségét.
"Itt állunk majdnem négy évvel később. Sokan közülük már 2021 óta rács mögött töltik mindennapjaikat. Még azok is, akik a capitoliumi rendőrséggel szembeszálltak, és kárt okoztak az épületben, úgy vélem, letöltötték büntetésüket. Mindenkinek, aki ebben részt vett, meg kellene adni a kegyelmet, és szabadon kellene engedni őket a börtön falai közül" - nyilatkozta Greene.
Több mint 1250 ember ismerte el bűnösségét, vagy kapott elítélő ítéletet a január 6-i tárgyalások következtében. Ebből több mint 650 személyt ítéltek börtönbüntetésre, amely néhány naptól egészen 22 évig terjedhetett.
A Capitoliumot védő rendőrök különösen fel vannak háborodva az esetleges kegyelmek miatt. Sok rendőrt ugyanis a szélsőséges tüntetők megvertek, néhányat a saját fegyverükkel, amikor megpróbálták visszatartani a tömeget.
Az ostrom alatt körülbelül 140 rendőr szenvedett sérüléseket, ami Matthew Graves, a főváros leköszönő ügyésze szerint "valószínűleg a rendfenntartó erők ellen irányuló legnagyobb egynapos tömeges támadás" az Egyesült Államok történetében.
Aquilino Gonell, a capitoliumi rendőrség őrmestere, aki a zavargók elleni küzdelem során szerzett sérülései következtében döntött a nyugdíjba vonulás mellett, úgy nyilatkozott.
A kongresszus egyes republikánus képviselői, még a Trumphoz közel állók is azt javasolják, hogy nem kellene minden elkövetőt egyformán kezelni. Jim Jordan, Trump egyik legfőbb szövetségese, aki a képviselőház igazságügyi bizottságát vezeti, azt mondja, támogat néhány kegyelmet, de csak azoknál, akik nem követtek el erőszakot.
A veterán republikánus Gus Bilirakis szintén nem hajlandó olyan messzire menni a széles körű kegyelmek ügyében, mint Greene. "Egyenként kell vizsgálni a dolgokat. Néhányan valószínűleg megérdemlik a kegyelmet" - mondta.
A képviselőházi demokraták, akik a január 6-i események következtében kezdeményezték Trump felelősségre vonását, valamint alapos vizsgálatokat folytattak a támadás körülményeivel kapcsolatban, figyelmeztettek arra, hogy a kegyelem komoly következményekkel járhat a jogállamiság és az ország biztonsága szempontjából.
Az Oath Keepers és a Proud Boys szélsőséges csoportok tagjait például felbujtó összeesküvés és egyéb bűncselekmények miatt vonták felelősségre a lázadás kapcsán.
Bennie Thompson republikánus képviselő kifejezte aggodalmát, amikor elmondta: "Körülbelül 140 rendfenntartónak esett baja, miközben megpróbálták megóvni ezt az intézményt. Úgy vélem, hogy bárki, aki értékeli a békét és a biztonságot, joggal érezheti sértve magát, ha önök kegyelmet adnak azoknak, akik támadást indítottak ezek ellen az emberek ellen, akik csupán a munkájukat végezték."
A republikánus Jim Himes, aki a képviselőház galériájában rekedt, miközben lent a lázadók betörési kísérletet tettek, kifejezte, hogy "rendkívül nehéz" időszak elé néz, ha Trump teljesíti a kegyelmi ígéreteit. Himes elmondta: "Eléggé kontrollált és fegyelmezett vagyok, de ez valóban komoly kihívás lenne. Sokan közülünk nagyon személyes tapasztalatokat éltek át azokkal, akik börtönben vannak vagy akiket elítéltek."