Donald Trump újra a figyelem középpontjába került, hiszen ambiciózus elképzelésekkel rukkolt elő. A tervezett új vámrendszer mellett a Panama-csatorna sorsa és Grönland jövője is napirendre került, ami nemcsak a politikai diskurzusban, hanem a nemzetközi


A vámháború piacokra gyakorolt következményeivel, illetve a kiújuló globális versennyel foglalkozunk következő Signature befektetői klubunkon.

az Egyesült Államoknak jogában áll visszaélés ellen védekezni. Trump hangsúlyozta, hogy a viszonosságra alapozott vámrendszer bevezetésével célja, hogy a hazai ipart és a munkavállalókat megvédje a méltánytalan kereskedelmi gyakorlatoktól. „Ha más országok magasabb vámtételeket alkalmaznak, akkor mi is meg fogjuk tenni ugyanezt” – mondta az elnök, aki szerint ez a lépés szükséges ahhoz, hogy a nemzetgazdaság versenyképessége megmaradjon a globális piacon. A beszédében kifejtette, hogy a célja nem csupán a gazdasági előnyök maximalizálása, hanem egy igazságosabb kereskedelmi környezet kialakítása is.

A partnerek közül különösen hangsúlyozta Indiát, Kínát és az Európai Uniót.

Donald Trump hangsúlyozta, hogy azok az országok, amelyek megnehezítik az amerikai áruk piacra jutását, hasonló reakciókra számíthatnak az Egyesült Államoktól.

Az elnök az amerikai mezőgazdasági termelők számára lehetőségként vázolta fel a vámok bevezetését, ami szerinte számukra versenyelőnyt jelent majd a vámmal sújtott importtermékekkel szemben.

Az elnök hangsúlyozta, hogy az acél- és alumíniumtermékekre kivetett 25%-os vám a hazai gazdaság védelmét szolgálja, amelyet az amerikai nemzetgazdasági érdekek szempontjából fontos lépésként értékelt.

Egyúttal elismerte, hogy az új vámok bevezetése "átmenetileg kisebb zűrzavart" idézhet elő.

Kongresszusi beszédében bejelentette egy hatalmas gázvezeték megépítésének tervét Alaszkában, amely jelentős hatással lehet a regionális energiaellátásra és gazdaságra.

Ez lesz az egyik legnagyobb a világon

- Emelte ki az elnök, hozzátéve, hogy Japán, Dél-Korea és más országok "dollárbilliókkal kívánták támogatni" a projektet.

Donald Trump részletesen kifejtette terveit az amerikai belföldi energia kitermelésének fokozására, emellett arról is beszámolt, hogy elnöki mandátuma első hat hete alatt körülbelül 1700 milliárd dollárnyi új beruházásról érkezett bejelentés az Egyesült Államokba, külföldi nagyvállalatok részéről. Ezek között szerepeltek közel-keleti, tajvani, indiai és japán cégek is. Gazdasági programjának keretein belül hangsúlyozta az adók csökkentését a hazai termelő vállalatok számára, továbbá beszélt az előző elnöki ciklusában bevezetett ideiglenes adócsökkentések állandóvá tételéről is.

Beszédében azt is bejelentette, hogy a pakisztáni hatóságok segítségével letartóztatták a 2021. augusztus 26-án a kabuli repülőtérnél elkövetett merénylet kitervelőjét, aki már úton van az Egyesült Államokba, ahol felelősségre vonják. Az öngyilkos robbantásban 13 amerikai katona vesztette életét 170 afgán állampolgár mellett.

Kijelentette, hogy az Egyesült Államoknak továbbra is szándékában áll a Panama-csatorna feletti ellenőrzést visszavenni.

Az elnök bejelentésében különös figyelmet szentelt annak, hogy amerikai cégek két stratégiai kikötőt vásároltak meg a hajózási útvonal mentén. Ezen felül kiemelte, hogy a Panama-csatorna átvételével kapcsolatos feladatokkal Marco Rubio külügyminisztert bízta meg, ezzel is hangsúlyozva a projekt fontosságát.

Az amerikai elnök különleges üzenetet intézett Grönland lakóihoz, hangsúlyozva, hogy amennyiben úgy döntenek, az Egyesült Államok örömmel fogadja őket polgáraiként, és kész védelmet nyújtani számukra. Donald Trump kiemelte, hogy a sziget stratégiai jelentőséggel bír az amerikai nemzetbiztonság és a globális stabilitás szempontjából, és

határozott szándékát fejezte ki, hogy azt megszerzi.

Az MTI jelentése alapján Trump hangsúlyozta az Egyesült Államok déli határának védelmére tett lépéseit, valamint azokat az intézkedéseket, amelyek célja az illegálisan az ország területén tartózkodók kiutasítása.

Az elnök bejelentette, hogy szeretné, ha a kongresszus bűncselekménynek nyilvánítaná a kiskorúakon végzett nemváltó beavatkozásokat. Donald Trump hivatalba lépését követően, már január végén rendeletben tiltotta be a hormonterápiás és sebészeti eljárásokat, amelyek célja a születéskori nem megváltoztatása a fiatalok esetében - tájékoztatta az MTI.

Donald Trump kijelentette, hogy az ukrán vezetés jelezte, bármikor hajlandóak aláírni a megállapodást, amely az Egyesült Államokkal kidolgozott gazdasági partnerséget érinti. Emellett az elnök arról is beszámolt, hogy orosz források egyértelműen jelezték, Moszkva "nyitott a béketárgyalásokra".

Related posts