A benzines autók eladásai drámai mértékben csökkennek, miközben a hibridek egyre inkább a középpontba kerülnek, és átveszik a vezető szerepet az autópiacon.


Az európai autópiac több mint egyharmadát már a különböző alternatív hajtású járművek teszik ki, amelyek kisebb-nagyobb mértékben képesek fenntarthatóbb közlekedést biztosítani.

Európában a hibrid autók eladása ismét megelőzte a benzines modellekét 2025 januárjában - közölte kedden az Európai Autógyártók Szövetsége (ACEA). A benzinmotorral és kis villanymotorral felszerelt modellek a piac 34,9 százalékát tették ki (+18,4 százalék egy év alatt).

A benzinmotoros autók népszerűsége egyre inkább visszaszorul a dízelekhez hasonlóan: januárban drámai csökkenést mutattak (-18,9 százalék), különösen Franciaország és Németország piacain. Jelenleg a benzines modellek a teljes piaci részesedés 29,4 százalékát képviselik, míg a korábban domináló dízelautók aránya mindössze 10 százalékra esett vissza, ami 27 százalékos csökkenést jelent az előző évhez képest.

A hibridek, melyek üzemanyag-fogyasztásukban kedvezőbbek és környezetbarátabbak a hagyományos benzines autóknál, emellett jelentősen olcsóbbak az elektromos modellekhez képest, újra kezükbe veszik az európai autópiac irányítását. Ez a tendencia különösen figyelemre méltó, hiszen 2024 szeptember és november között már három hónapon át dominálták a szegmenst.

A 100 százalékban elektromos modellek száma az elmúlt egy évben jelentősen nőtt (+34 százalék), különösen Belgiumban, Németországban és Olaszországban (+126 százalék), de 2024 decemberéhez képest stabil maradt, az egyes országok között jelentős eltérésekkel. Európai szinten az elektromos autók jelenleg a forgalomba helyezések 15 százalékát teszik ki, ami még mindig messze van az Európai Bizottság által a gyártók számára kitűzött céltól, amely 2025-re 25 százalék, 2035-re pedig 100 százalék lenne.

A Tesla, mint az elektromos autók úttörője, januárban drámai mértékben, a felére csökkentette eladásait. Ennek hátterében két fő tényező áll: egyrészt egy folyamatban lévő hatótáv-változtatás, másrészt Elon Musk, a cég vezetőjének Donald Trump amerikai elnök melletti kiállása, amely sok vásárlót elriasztott. "Nyilvánvaló, hogy Európának még keményen dolgoznia kell a stagnálás elkerülése érdekében" - hangsúlyozta Sigrid de Vries, az ACEA főigazgatója egy friss sajtóközleményben.

Az ACEA a CO2-kibocsátásra vonatkozó európai szabályok enyhítését kéri, amelyeken az elektromos autók értékesítésére vonatkozó célok alapulnak. "Az EU-nak mindent meg kell tennie annak érdekében, hogy az autóipar jövőjéről szóló (jelenleg Brüsszelben zajló) stratégiai párbeszéd sikeres legyen, hogy lehetővé tegye a nulla kibocsátású mobilitásra való hatékony átállást, miközben megőrizzük globális versenyképességünket" - hangoztatta Sigrid de Vries.

A hibridek sikere 2024-ben már most is előnyös a Toyota számára, e technológia úttörőjének, amely a januári enyhe visszaesés (-4,9 százalék) ellenére is magas szinten tartotta eladásait. A Renault (+5 százalék) is profitált belőle, amely 10,9 százalékos piaci részesedést ért el.

Related posts