Ez az aszteroida meteorrajokat generálhat, és potenciálisan veszélyeztetheti a műholdakat.


Egy friss, független ellenőrzésre váró tanulmány szerint a 2024 YR4 nevű aszteroida 2032. decemberi érkezésekor potenciálisan veszélyeztetheti a műholdakat is - számolt be róla az AP. A számítások alapján az aszteroida a Holdnak ütközhet, azonban a keletkező törmelékek akár a Föld irányába is eljuthatnak.

2025 elején a 2024 YR4 nem csupán a csillagászok figyelmét vonta magára, hanem a laikus érdeklődők is felfigyeltek rá. Az előzetes számítások alapján viszonylag magas eséllyel feltételezték, hogy az aszteroida a Földdel ütközhet. Később azonban a további megfigyelések során kiderült, hogy az égitest valószínűleg a Holdra fog zuhanni, így mi biztonságban vagyunk.

Egyébként az égi kísérőnk sem áll valódi veszélyben:

A James Webb űrtávcső által megfigyelt adatok szerint az aszteroidák esetében a becsapódás kockázata 4,3 százalékra tehető, ami viszonylag jelentősnek számít a csillagászati mérések világában.

A kisbolygó átmérője körülbelül 60 méter, és egy ilyen méretű objektum ütközése komoly helyi károkat okozhat a Földön. Az emberiség számára fontos kérdés, hogy milyen lépéseket tehetünk egy ilyen aszteroida elhárítása érdekében. E témával kapcsolatban részletesebben olvashatók információk az alábbi cikkekben.

Bár a holdi ütközés valószínűsége viszonylag alacsony, Paul Wiegert, a Nyugat-Ontariói Egyetem kutatója és csapata mégis alaposan megvizsgálták, milyen következményekkel járhatna egy ilyen esemény. Ha ez a becsapódás valóban bekövetkezne, az az égitest történetének legjelentősebb ütközése lenne az elmúlt 5000 év során.

Wiegert véleménye szerint az esemény energiatartalmát tekintve egy hatalmas nukleáris robbanás hatásához hasonlítható. A szimulációk eredményei alapján az ütközés következtében akár 100 millió kilogrammnyi anyag is kiemelkedhetne a felszínből.

Amennyiben a becsapódás épp a Föld felé néző oldalon következne be - amire körülbelül 50 százalék a valószínűség -, akkor a törmelék akár 10 százaléka is bolygónk felé terelődhetne.

A légkör képes lenne megóvni a felszínt a kis méretű törmelékekkel szemben, ám a műholdak számára ezek a darabkák komoly veszélyt jelentenek, és akár el is pusztíthatják őket.

„Egy több tízezer méter másodpercenkénti sebességgel közeledő, csupán néhány centiméteres kőzet olyan, mint egy golyó“ – nyilatkozta Wiegert. Az ütközést követő napon a műholdakat több mint ezerszeres meteoroid fenyegetés érheti, miközben az emberiség látványos meteorzáporban gyönyörködhetne az éjszakák során.

Mivel az aszteroida 2028-ig nem lesz megfigyelhető, várnunk kell, amíg biztosabbat lehet tudni érkezéséről. Amennyiben a kisbolygó bizonyosan a Hold felé tartana, Wiegert szerint az emberiség kidolgozhatna egy, a kísérleti DART misszióhoz hasonló eltérítési küldetést, igaz, a Földhöz való közelség miatt ez nem lenne kockázatmentes.

Related posts