Mi lehet az a különös, rózsaszínű folt a fürdőszobában? | 24.hu

A fürdőszoba az otthon potenciálisan egyik leginkább szennyezettebb helye, többek között a sajátos, a baktériumoknak kedvező felületek és a szinte folytonos nyirkosság miatt. Egészségi és esztétikai okokból egyaránt elengedhetetlen a rendszeres, alapos tisztítása.
A fürdőszobákban gyakran találkozunk különféle jellegzetes szennyeződésekkel, amelyek közül kiemelkedik egy jól ismert, rózsaszínű, ragacsos réteg. Ez a szennyeződés leggyakrabban a csempék között, a zuhanyfüggönyön vagy éppen a lefolyónál bukkannak fel. De mi is ez valójában, és miért fontos figyelmet szentelni neki? Az IFLScience alaposan utánajárt a kérdésnek, hogy felfedje a titkokat, amelyek e rejtélyes réteg mögött húzódnak.
A jelenség mögött a Serratia marcescens nevű baktérium áll, amelyet 1819-ben azonosítottak. Ez a Gram-negatív mikroba különösen kedveli a nedves környezetet, így gyakran találkozhatunk vele olyan helyeken, mint a konyhák és fürdőszobák. Mivel ez a mikroorganizmus a szappanok és samponok zsíros lerakódásait tápanyagként hasznosítja, a fürdőszobában különösen nagy valószínűséggel bukkanhatunk rá.
Dr. Karan Raj, a neves általános sebész és népszerű influencer, nemrégiben TikTok-csatornáján osztotta meg gondolatait a Serratia marcescens nevű baktériumról.
Ahogy említette, a baktérium általában nem jelent veszélyt az egészséges immunrendszerrel rendelkező egyének számára. Ugyanakkor bizonyos körülmények között képes kellemetlen fertőzéseket okozni, mint például légzőszervi vagy húgyúti megbetegedéseket.
Bár a fertőzések előfordulása nem gyakori, a legyengült immunrendszerrel rendelkező egyéneknél, különösen betegség esetén, a tünetek súlyosabb formát ölthetnek.
A mikroorganizmusok egyik figyelemre méltó tulajdonsága, hogy bioréteget képezve rendkívül hatékonyan tapadnak meg a különböző felületeken, ezzel elősegítve a terjedésüket. A baktériumok könnyedén átkerülhetnek orvosi eszközökre is, és ha egyszer sikerült megfertőzniük egy embert, a létrejött bioréteg megnehezíti az immunrendszer védekezését.
A fertőzés kezelése gyakran bonyolult, ezért kiemelten fontos a megelőző lépések megtétele. Jó hír, hogy a potenciális kórokozók könnyen észlelhetők, és otthoni praktikákkal, például körömvirágos ecetes vízzel, 10 perces áztatás, majd alapos súrolás és öblítés után hatékonyan eltávolíthatók. Ezt követően a szellőztetés, a páratartalom csökkentése, valamint a szappandarabok eltávolítása segíthet csökkenteni a baktériumok újbóli megjelenésének kockázatát.