A Motherless-ügy elkövetőjére milyen következmények várhatnak? | 24.hu


Az ügy kirobbanásakor szinte reménytelen vállalkozásnak tűnt, és a nyilvánosságra került információk sem mutattak más irányt. Ennek ellenére február elején a rendőrség váratlan bejelentése mindent megváltoztatott: elfogták a Motherless-ügy fő gyanúsítottját. A 38 éves férfi, aki az online világban archie147 néven volt ismert, a berlini nyomozók radarjára került. A Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Irodájának kibernyomozói, együttműködve a német hatóságokkal, sikeresen őrizetbe is vették.

Több mint öt hónappal azt követően került erre sor, hogy a nagyobb nyilvánosság is értesült róla: a Motherless nevű cseh pornóoldalra tömegével töltöttek fel nyilvános mosdókban, tömegközlekedésen vagy épp utcán készített lesifotókat nőkről - köztük magyar állampolgárokról is. A fotók egy részét a mesterséges intelligencia segítségével úgy manipulálták, mintha a képen szereplő nőknek elvágták volna a torkát, vagy egyéb módokon megcsonkították volna őket. A pornóoldal kommentmezőjében pedig tucatjával gyűltek az olyan kommentek, hogy ki milyen módon bántalmazná a képek szereplőit, akár szexuális együttlét közben is. Másokra vérdíjat tűztek ki.

Az odamontírozott csonkításokat leszámítva a képek eredetiek voltak, hús-vér nők szerepeltek rajtuk. Közülük többeket Budapesten fotóztak le, és az ügy nyilvánosságra kerülése után sokan magukra is ismertek a szexuális ragadozók prédái között. Mások mellett például az ügyet kirobbantó Bányai Judit is, aki influenszerként korábban a Nemakarokbeleszólni Instagram-oldalán szerepelt, tavaly pedig a gyermekvédelmi tüntetés egyik főszervezője volt.

A Motherlessen az elkövető azt állította, hogy a képek szereplői közül többeket is ismer, ebből következett, hogy magyar lehet a tettes, így a hazai igazságszolgáltatásra vár az ügy felgöngyölítése. A profil és a fotók az ügy kirobbanása után nem sokkal egyébként eltűntek az oldalról.

Az archie147 elfogásának hírére a rendőrség kiadott közleményében külön figyelmet szenteltek annak, hogy az eset olyan széleskörű felháborodást váltott ki az országban, hogy "a büntető törvénykönyv módosítására került sor, bevezetve az 'internetes agresszió' törvényi kereteit." Ezzel a tavaly decemberi jogszabály-módosításra utaltak, amely kriminalizálja az online térben megvalósuló agressziót, és lehetőséget teremt arra, hogy börtönbüntetést szabjanak ki arra, aki az interneten keresztül erőszakos halálra fenyeget másokat. A rendőrségi közleményben emellett megemlítették, hogy archie147 ellen "jogosulatlan vagy a céltól eltérő adatkezeléssel elkövetett személyes adattal való visszaélés" miatt is eljárást indítottak.

Related posts