Most vagy soha: az egyéni stílus a magyar női kézilabdázók mellett szól, míg a norvég csapat múltja és hagyományai egy erős ellenfelet jelentenek.


Az Európa-bajnoki és olimpiai címvédő Norvégiával találkozik pénteken kora este a magyar női kézilabda-válogatott a kontinenstorna bécsi elődöntőjében. Golovin Vlagyimir szövetségi kapitány együttese már elérte a honi szövetség által kitűzött célt azzal, hogy bejutott a legjobb hat csapat közé, és tisztában van azzal, hogy hatalmas feladat áll előtte a négy között. Viszont semmiképp nem szeretne feltartott kézzel állni a kilenc győzelemmel álló rekorder előtt.

Bár az utóbbi években a magyar csapat teljesítménye gyakran elmaradt a várakozásoktól (erről részletesebben itt olvashatsz), Debrecenben, hazai pályán, most végre megvalósult az, amire 2012 óta, tizenkét esztendeje várunk: ismét az elődöntőben játszhatunk! Figyelembe véve a csapat átlagéletkorát, bátran kijelenthetjük, hogy függetlenül attól, hogyan alakul a pénteki és vasárnapi mérkőzés, ez a keret és az eddigi eredményeik alapján valóban bizakodásra ad okot, nem csupán a közeli jövőben.

Hét mérkőzés, hat győzelem – ez volt a csapatunk teljesítménye a döntő hétvége előtt a hazai rendezésű nagytornán. A hat győzelemmel már a középdöntő utolsó fordulója előtt biztosra mondhattuk, hogy tizenkét év után ismét ott lehetünk az elődöntőben. A franciák hasonló eredményekkel érkeztek, így csak az volt a kérdés, hogy ki jut tovább elsőként, és ki kerülheti el a norvégokat. A Klujber Katrin vezette csapat végül egy kiélezett összecsapásban szenvedett vereséget, de senki nem panaszkodhatott az eddigi teljesítményükre, hiszen a torna elején mindenki aláírta volna ezt a hibátlan sorozatot. A magyar válogatott pedig megmutatta, hogy az elmúlt év során óriási fejlődésen ment keresztül, mind mentálisan, mind pedig erőnlét terén. Ezt Vámos Petra, a Metz HB irányítója is hangsúlyozta az Indexnek, miután a románok ellen aratták a továbbjutást érő győzelmet.

Svente, a korábbi 116-szoros norvég válogatott focista, nemrégiben magabiztosan kijelentette, hogy "a magyar csapat fél Norvégiától", és hangsúlyozta, hogy a címvédőnek ezt a mérkőzést a hét bármely napján kötelező megnyernie. Azonban a sport világának örök érvénye, hogy nincs olyan mérkőzés, amelyet előre megnyertnek lehetne tekinteni, és a "kötelező győzelem" gyakran éppen a legnagyobb kihívást jelenti. Ezúttal a nyomás nem a magyar csapat vállát terheli, hanem a norvégokét, akik nem csupán Európa-bajnokok, hanem olimpiai címvédők is.

Egy mérkőzés kimenetele - különösen ebben a szakaszban - számos tényező hatása alatt áll, legyen szó akár a játékosok regenerációs állapotáról, akár az ellenfél alapos videóelemzéséről. Mindkét csapat számára ez a nyolcadik mérkőzés az Európa-bajnokságon, de a mieinknek egy nappal több pihenőidő jut a pénteki összecsapás előtt, ami előnyt jelenthet számunkra. Ugyanakkor érdemes megemlíteni, hogy míg a mieinknek Debrecenből kellett utazniuk az osztrák fővárosba, a norvég csapat végig Ausztriában tartózkodott. Az innsbrucki csoportkör után már a bécsi Wiener Stadthalléban készülhettek a középdöntőre, ami szintén befolyásolhatja a mérkőzés kimenetelét.

eddig 88 alkalommal mérkőztek meg egymással a csapatok, és a mieink eddig ötvenszer hódították el a győzelem babérjait, míg 35 alkalommal keserű vereséget szenvedtek el, valamint három alkalommal osztoztak meg a pontokon. Tétmérkőzés keretein belül 27 alkalommal találkoztak, ahol a magyar csapat eddigi teljesítménye hét diadal, egy döntetlen és 19 vereség. Ha azonban az utóbbi évek statisztikáit vesszük alapul, akkor egyértelműen a norvég csapat a favorit, hiszen ők dominálták az összecsapásokat.

De nemcsak a magyarok nem találták a norvégok ellenszerét, a legutóbbi három Európa-bajnokságon (beleértve a mostanit), csupán egy (!) vereséget szenvedtek a skandinávok, két évvel ezelőtt Dánia győzte le őket 31-29-re a középdöntőben. A rivális négy éve mind a nyolc meccsét megnyerve védte meg a címét, majd 2022-ben is ugyanígy tett, a mostani tornán pedig - hasonlóan a franciákhoz - hétből hétnél járva, hibátlanul menetel a triplázás felé.

A 2012-es londoni olimpia után idén Párizsban újra a csúcsra jutottak Thórir Hergeirsson irányítása alatt, aki vasárnap utoljára dirigál majd a csapat kispadján. A nyári ötkarikás játékokat követően azonban az együttes hatalmas átalakuláson ment keresztül: három kiemelkedő játékosuk, a Győrrel BL-győzelmet ünneplő Stine Oftedal visszavonult, míg Veronika Kristiansen és a hatszoros kupagyőztes Nora Mörk is a családalapítás mellett döntött. Mörk esetében különösen aggasztó a helyzet, hiszen áprilisban betölti 34. életévét, ráadásul pályafutása során már tíz térdműtéten is átesett.

Legutóbb tavaly tavasszal játszott egymással a két fél az Eurokupában, az első fordulóban még tisztesen helytálltunk (38-31), másodjára viszont 15 gólos vereséget szenvedtünk, a norvégok gyakorlatilag lemostak minket a pályáról. A két évvel ezelőtti nagy tornáról sem lehetnek jó emlékeink, akkor a csoportkörben vertek el minket tízzel, a 2021-es tokiói olimpián a negyeddöntőben állítottak meg minket, míg 2020-ban ismét az Eb-n szenvedtünk el egy fájó, tizenegygólos vereséget. 2016-ig kell visszamenni ahhoz is, hogy egyáltalán kiélezett mérkőzést keressünk a felek között, az akkori Eb-n csak egy találattal kerekedtek fölénk - hasonló játékra van most is szükség ahhoz, hogy megszorongassuk az elit alakulatot.

Ahogy már említettük, legutóbb a 2021-es tokiói olimpián találkoztak a két csapat, ahol a negyeddöntő során tisztes helytállással, de végül négy góllal alulmaradtunk. A 2012-es Európa-bajnokságon - hasonlóan a jelenlegi kontinenstornához - az elődöntőben nézhettünk szembe a norvég csapattal, és sajnos akkor is komoly vereséget szenvedtünk el, hiszen 30-19-re kaptunk ki Katrine Lundéktól. Bár a döntőbe nem jutottunk, a mieink a bronzérmet szerezték meg. A 2004-es kontinenstornán szintén a legjobb négy között találkoztunk a skandinávokkal, akkor is súlyos vereség várt ránk, 44-29-re maradtunk alul. Az északiak végül a győzelemig jutottak, míg a magyar csapatnak a harmadik helyezésért járt az érme Budapesten.

A statisztikai adatok világosan tükrözik, hogy a magyarok nem véletlenül érték el ezt a szintet. Szinte minden rangsorban a legjobbak között szerepelünk, és ha az egyéni teljesítményeket nézzük, rendszeresen megelőzzük a versenytársakat.

Klujber Katrin, aki a franciák ellen szerzett 500. góljával írt történelmet a válogatottban, már hosszú évek óta a csapat egyik meghatározó alakja és motorja. A Ferencváros jobbátlövőjeként nem az egyéni teljesítményei foglalkoztatják, sokkal inkább csapata sikereire összpontosít. Ugyanakkor nem tagadja, hogy örömmel tölti el, amikor az újságírók felfigyelnek újabb mérföldköveire.

A 25 éves játékos, aki már a középdöntős összecsapások után is figyelemre méltó teljesítményt nyújtott, jelenleg a góllövőlista harmadik helyén áll 46 betalálásával és 57,5%-os hatékonyságával. Csak a montenegrói Durdina Jaukovics (47 gól) és a szlovén Tjasa Sanko (48 gól) előzi meg. Klujber számára komoly lehetőségek kínálkoznak, hogy kiemelkedő játéka révén nemcsak a kontinenstorna álomcsapatába kerüljön be, hanem a gólkirálynői címet is elnyerje. A norvég Henny Reistad jelenleg a rangsor éllovasa, 35 góljával és 61,4%-os hatékonyságával a hatodik helyen áll.

A kanadai statisztikák élmezőnyében emelkedik ki a magyar balátlövő teljesítménye, aki eddig 46 gólt és 34 asszisztot jegyez, így összesen 70 pontjával a második legjobb a mezőnyben. A harmadik helyen Reistad áll, aki 65 találattal követi őt. Passzok terén Vámos Petra is kiemelkedik, hiszen a metzi irányító a harmadik helyet foglalja el a 99,3 százalékos sikerességi mutatójával. A büntetők értékesítése terén viszont Klujber Dominika dominál, aki 25 hétméterese közül 20-at gólra váltott, így 80 százalékos hatékonysággal zárta eddigi teljesítményét. Mögötte a román Marina Bazaliu következik öt találatnyi lemaradással, de mivel csapatának szereplése a középdöntőben véget ért, nem valószínű, hogy beérné Klujbert. Reistad a büntetők terén a hetedik helyen áll, eddig tíz értékesített büntetővel.

A Metz HB harmincéves kapusa jelenleg a ranglista ötödik helyén áll, miután hét fordulóban hatvan védést hajtott végre, ami közel negyven százalékos védési hatékonyságot jelent. Ez a teljesítmény különösen figyelemre méltó, főként, ha figyelembe vesszük, hogy klubcsapatában eddig nem kapott elegendő lehetőséget a bizonyításra. A Győr korábbi Bajnokok Ligája-győztes hálóőre, Silje Solberg-Oesthass, a tizedik helyen található, hét mérkőzés alatt 133 védésből 49-et hárított, ezzel 36,84-es védési mutatót produkálva. Eközben a világhírű Katrine Lunde a 18. pozícióban áll, négy mérkőzésen 26 védést számlálva.

Az akciógólok statisztikáját nézve (a büntetőket nem számítva) Győri-Lukács Viktória a holtversenyben az ötödik helyen áll, összesen 33 gólt szerzett, és 70,2%-os hatékonysággal büszkélkedhet. Klujber, aki a 13. helyet foglalja el, szintén megelőzi a legjobb norvég játékosokat, mint például Deila Thale Rushfeldt és Reistad, akik holtversenyben Kuczorával a 17. helyen szerepelnek. Talán a legérdekesebb azonban, hogy a győri szélső a sprintelés terén is megelőzi norvég riválisait, annak ellenére, hogy a skandináv játék stílusának kulcseleme a szélsők által szerzett gyors és könnyű gólok.

A gólpasszok számát tekintve Vámos és Reistad holtversenyt vív a harmadik helyért, mindketten harminc assziszttal büszkélkedhetnek. Ugyanakkor a címvédő játékosaik bizonyos statisztikákban megelőzik a magyarokat - szerencsére ezekből nem sok akad. Például a blokkok terén a norvég védőspecialisták a negyedik, kilencedik és tizenhatodik helyen szerepelnek, míg magyar játékos a 27. helyezett sem található meg a rangsorban. Ez pedig minden egyes mérkőzésen óriási jelentőséggel bírhat, különösen egy világsztár csapat ellen, akár csak lélektani szempontból is. A hetesvédések terén is a norvégok vezetnek, hiszen 11 kísérletből négyet hárítottak, így a hetedik helyen állnak, míg a magyar csapatkapitány, Böde-Bíró Blanka eggyel kevesebb védést könyvelhet el, mint a skandináv kapus.

A norvég kézilabda csapat sikerének titka továbbra is a villámgyors indításokban és az ezekből származó gólokban rejlik, ahol Reistad minden magyar játékosnál felülmúlja a teljesítményt. A dán Team Esbjerg játékosa összesen 17 alkalommal talált be ilyen módon, míg a magyar oldalon Vámos Petra a legjobb 13 góljával. Az elődöntő szempontjából kulcsfontosságú lesz, hogy Golovin csapata gyorsan visszaérjen a saját térfelére, ezzel megakadályozva az ellenfél könnyű gólhelyzeteit.

Az olimpiai bajnok eddig 239 gólt szerzett, ezzel ő a legjobb a listán. A magyar válogatott a dánok mögött a harmadik helyen áll, 212 találattal. Szemerey védései kimagaslóak voltak, de csapat szinten a címvédők a jobbak: Hergeirsson kapusai a "ezüstérmesek", míg a mi hármasunk (Janurik Kingával és Böde-Bíró Blankával kiegészítve) az ötödik helyet foglalja el, 35,27%-os hatékonysággal. A büntetővédések terén azonban jelentős a különbség: riválisaink közel harminc lövést hárítottak, míg mi csupán a hétméteresek 18%-át tudtuk megfogni. A pályán elért gólok és a kanadai táblázaton a norvégok állnak az élen, míg mi az előbbi esetében az ötödik, az utóbbiban pedig a negyedik helyen állunk. Gólpasszok tekintetében a pénteki ellenfelünk a második, mi pedig az ötödik pozíciót foglaljuk el az élmezőnyben.

Három statisztikai mutatóban a magyar csapat kiemelkedően teljesít: a büntetőkből értékesített gólok terén a dánokkal osztozunk a második helyen 24 találattal, míg a címvédő csapat csupán a hetedik helyen áll 19 góljával. A passzok számában, amely a csapatjáték alapköve, az ötödik helyezést mondhatjuk magunkénak, míg a norvégok a tizedik pozíciót foglalják el. Érdekes módon a lerohanásgólok számát tekintve is megelőzzük őket: a magyar válogatott 72 alkalommal volt eredményes ilyen helyzetekből, míg a norvég csapat mindössze 63 gólt szerzett. Ez különösen figyelemre méltó, tekintettel arra, hogy a skandináv kézilabda híres a gyors ellentámadásairól.

Norvégia 16. kontinenstornáján már 14 alkalommal jutott be a legjobb négy közé, és a magyar válogatott ellen aratott győzelme a 13. döntőbe jutásukat jelentené. Az elmúlt 26 év során három olimpiai, négy világbajnoki és kilenc Európa-bajnoki címet zsebeltek be. Ezzel szemben a magyar csapat eddigi pályafutása során egyszer nyert Európa-bajnokságot és világbajnokságot, miközben az olimpián egy ezüst- és két bronzérmet tudhat magáénak. Emellett a magyarok négyszer végeztek vb-ezüst- és bronzérmesként, valamint három alkalommal állhattak a kontinenstornák dobogójának alsó fokán.

A felek alaposan ismerik egymást, hiszen a győri csapatban három légiós is szerepel: Kari Brattset Dale, Kristine Breistöl és Emilie Hovden, akik már jól megismerkedtek a helyi környezettel és a csapat dinamikájával.

Az Európa-bajnoki elődöntő pénteken 17:45-kor veszi kezdetét Bécs szívében. Az Index felkészült a nagy eseményre, ahol percről percre frissülő tudósítással, összefoglalóval és játékosértékelésekkel várjuk az olvasókat. Ne hagyják ki ezt a sorsdöntő összecsapást, tartsanak velünk a feszültséggel teli mérkőzés során!

Related posts