Súlyos a helyzet: Szlovákiában nemsokára katonai járőrök fognak megjelenni az utcákon.

Robert Fico szlovák miniszterelnök javaslatot tett hivatásos katonák bevonására a ragadós száj- és körömfájást megfékező intézkedések betartatására. Csehország pedig közölte, hogy Szlovákiából, Magyarországról, Alsó Ausztriából és Burgenlandból hétfő éjféltől tilos egyes állati termékek behozatala, a határátkelőknél komoly ellenőrzést végeznek - jelezte gyűjtésében az Economx.
A megfigyelési körzeten kívül jelent meg a száj- és körömfájás Győr-Moson-Sopron vármegyében, Levél településen, ahol emiatt 2300 állatot kell megsemmisíteni - írtuk múlt heti cikkünkben. Azóta számos fejlemény történt, például szerdán Domokos Zsolt, a Dunakiliti Agrár Zrt. ügyvezetője megerősítette, hogy az ő Dunakiliti településen található gazdaságukban is felüthette a fejét a száj- és körömfájás. Az Economx pedig részletezte, hogy Szlovákiában és Csehországban hogyan küzdenek a vírus ellen.
A helyzet Szlovákiában a legsúlyosabb, emiatt hétfőn Robert Fico szlovák miniszterelnök már rendkívüli kormányülést is tartott. A miniszterelnök bejelentette, hogy tízmillió eurót különített el a kormány a száj- és körömfájással kapcsolatban eszközvásárlásra és az intézkedések végrehajtására.
Egy másik ajánlás lehet a hivatásos katonák bevonása az intézkedések betartatásába és a közrend fenntartásába a határok mentén, valamint a kijelölt épületek védelmébe. E lépés szükségessége a jelenlegi hírek aggasztó jellegéből fakad, amelyek arra utalnak, hogy a helyzet komoly odafigyelést igényel.
- tájékoztatott. Fico véleménye szerint ezer szarvasmarha levágása 7-10 millió eurós kiadást ró az államra.
A szlovák Bumm SK hírportál értesülései alapján a kormányfő, Robert Fico, a közelmúltban telefonon egyeztetett Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével. Fico hangsúlyozta, hogy a betegség terjedése Szlovákiából és Magyarországról nemcsak helyi, hanem egész európai szinten komoly problémát jelenthet. "A cseh és osztrák határ közelsége miatt fontos, hogy együttműködjünk" - mondta a kormányfő. Az EB elnökével abban állapodtak meg, hogy hamarosan tájékoztatja őt a kárpótlási javaslataikról. Fico figyelmeztetett, hogy a már most is 60 millió euróra becsült kár valószínűleg tovább fog nőni - tette hozzá az Economx.
A szerdai állás szerint Csehországban egyelőre egyetlen száj- és körömfájás esetet sem mutattak ki az ellenőrzések, de tekintettel a súlyos járvány közeli, szlovákiai gócpontjára a cseh hatóságok szigorítják a megelőző védőintézkedéseket. Egyelőre nem szükséges a vészhelyzet kihirdetése, de
Keddtől kezdődően várhatóan megkezdik a tej ellenőrzését a dél-morvaországi farmokon, mivel a tej a legkorábbi indikátora a betegség megjelenésének. Az ellenőrzések kiterjednek minden olyan gazdaságra, ahol több mint száz tehenet tartanak.
Jana Cernochová, a cseh védelmi miniszter, bejelentette, hogy javaslatára a kormány szerdai ülésén határozatot hoznak a katonák fokozott részvételéről a száj- és körömfájás elleni védekezési intézkedésekben. Ezt a lépést a dél-morvaországi gazdák kérése indokolta, akik a helyzet javítása érdekében sürgették a katonai segítséget.
Marek Vyborny, Csehország mezőgazdasági minisztere, figyelmeztette a gazdákat, hogy a közelgő húsvéti ünnepek apropóján kerüljék el a fiatal kecske- és bárányhús Szlovákiából való behozatalát, amely eddig hagyományosan jellemző volt a régióban.
Az Economx jelentése szerint a következő napokban a cseh hadsereg állategészségügyi szakemberei is részt vesznek az ellenőrzésekben. Csehország már korábban elindította a tehergépjárművek ellenőrzését és fertőtlenítését a Szlovákiából és Ausztriából érkező szállítmányok esetében a határon. A miniszter bejelentette, hogy a jövőben ezeket az ellenőrzéseket szigorítani fogják, és más határátkelőhelyekre is kiterjesztik.
"Csütörtökön reggel rendkívüli miniszteri értekezleten értékeltük az állategészségügyi helyzetet. Győr-Moson-Sopron vármegyében egy újabb állattartó telepen, Levélen is megjelent a ragadós száj- és körömfájás betegség" - közölte vasárnap közzétett videójában Nagy István. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki Kormányinfón lapunk kérdésérére elárulta, feltételezhető, hogy a vírus Szlovákiából került Magyarországra.
Nagy István agrárminiszter is tájékoztatott a korlátozó intézkedésekről, és kifejtette:
Az agrárminiszter arra kérte a telepek vezetőit, szervezzék meg a dolgozóik elkülönítését, hogy így is akadályozzák a vírus terjedését. "A kormány minden humán és anyagi erőforrást biztosít a vírus felszámolásához. A biztonságos élelmiszer-ellátást semmi sem veszélyeztetheti. Szeretnék megnyugtatni mindenkit, a vírus emberre nem veszélyes" - húzta alá Nagy István.