Súlyos helyzet elé néznek az amerikai vállalatok – drámai áremelések várhatóak.

Az Egyesült Államok új vámintézkedései komoly kihívások elé állítják az észak-amerikai vállalatokat. Donald Trump elnök bejelentette, hogy 25%-os vámot vet ki a Kanadából és Mexikóból származó árukra, valamint 10%-os vámot a kínai termékekre.
Az új vámok az autóipartól kezdve a fogyasztási cikkeken át az energiaiparig szinte minden szektort érintenek. A vállalatok vezetői eddig igyekeztek elkerülni a nyílt konfrontációt a Fehér Házzal, de a mostani intézkedések után ez már nem lesz lehetséges.
Jeffrey Sonnenfeld, a Yale School of Management professzora szerint
Minden vezérigazgató számára kínos helyzetet teremt az a nem stratégiai jellegű vámintézkedés, amely nem az ellenfeleinket célozza, hanem a legközelebbi szövetségeseinket sújtja.
A következő hetekben több jelentős vállalat, mint például az Amazon, a Ford Motor, a Mondelez International és az Owens-Illinois, publikálni fogja negyedéves pénzügyi teljesítményét. Bizonyosra vehető, hogy számos kérdés fog érkezni tőlük arról, hogy miként kívánják kezelni a megnövekedett költségeket.
Az ipari szövetségek közül több is éles kritikával illette az új intézkedéseket. Az amerikai acélmunkások szakszervezete, például, éles hangon bírálta a Kanadára kivetett vámokat, hangsúlyozva a két ország közötti jelentős, 1,3 milliárd dolláros kereskedelmi forgalom fontosságát. David McCall, a szakszervezet elnöke egy nyilatkozatban kifejtette: "Ezek a vámok nem csupán Kanadát érintik hátrányosan. A határ mindkét oldalán működő iparágak stabilitását is komolyan veszélyeztetik."
Az autógyártók, mint a General Motors és a Toyota, fontolgatják a termelés áthelyezését külföldi gyárakból az Egyesült Államokba. Az Alcoa alumíniumipari óriás pedig a szállítmányok átirányítását javasolja a vámterhek csökkentése érdekében.
A kisebb cégek, amelyek nem folytatnak globális üzleti tevékenységet és külföldi alkatrészek beszerzésére támaszkodnak, nehezen tudják kompenzálni a vámok okozta hatásokat. Például több repülőgépgyártó és autóipari vállalat működik az amerikai-kanadai határ közvetlen közelében, míg a középnyugati amerikai olajfinomítók erősen függenek a kanadai nyersolajellátástól.
Trump elnök elismerte, hogy a vámok rövid távon zűrzavarokat idézhetnek elő.
és a költségeket néha áthárítják a fogyasztókra.
Az intézkedések célja, hogy a vállalatokat az Egyesült Államokba való áttelepülésre bátorítsák, ám ez frusztrációt okoz azoknak a cégeknek, amelyek korábban a kínai vámok következtében a kanadai és mexikói gyártási helyszínekre költöztették át működésüket.
A szakértők véleménye alapján a magasabb vámok rendszerint a fogyasztói árak emelkedéséhez vezetnek, azonban a pontos következmények nem mindig világosak. Előfordulhat, hogy a vállalatok részben vagy akár teljes mértékben magukra vállalják a költségeket, így mérsékelve a vásárlói terheket.
Tom Madrecki, a Consumer Brands Association alelnöke egy nyilatkozatban kifejezte támogatását az "Amerika az első" kereskedelmi politikáért, ugyanakkor figyelmeztetett arra, hogy a vámok emelkedése következtében az árak is növekedhetnek.
A nagy kiskereskedelmi láncok, mint a Walmart és a Target, amelyek már most is küzdenek az árak alacsonyan tartásáért, nehezen tudják majd elviselni a magasabb ellátásilánc-költségeket. David French, a National Retail Federation alelnöke szerint
Amíg ezek a globális vámok hatályban maradnak, az amerikaiaknak elkerülhetetlenül magasabb árakat kell majd kifizetniük a mindennapi szükségleteikhez szükséges termékekért.
A szöveget egyedivé tudom tenni, de szükségem van a konkrét tartalomra, amire hivatkozol. Kérlek, oszd meg velem a szöveget, amit szeretnél átkonvertálni, és én segítek átfogalmazni!