Nagy Gábor "Furfangosék" című művében a mindennapi élet apró furfangjait és a karakterek közötti kapcsolatok bonyolultságát tárja elénk. A történet színesen felfesti a falusi életet, ahol a humor és az éles eszű megoldások keverednek, miközben a szereplők


Orbán Viktor tákolmánya mézesmadzaggal és korbáccsal, Rogán Antal vigaszága, Eurózsika, sztahanovisták és a Fehér Lótusz gazdagjai. Ajánlónk a HVG e heti számából.

A grimasszal és testbeszéddel kommunikáló Mr. Bean előtt Rowan Atkinson a szónoklás nagymesterévé vált Edmund Blackadder szerepében tündökölt a BBC kultikus történelmi szatírájában. Az állandó társ, Baldrick, akinek hol szolgai, hol közlegényi szerepe van, mindig hoz valami meglepő és bizarr ötletet a problémák megoldására, amit ura először elutasít, de végül rákényszerül, hogy elfogadja. Orbán Viktor évértékelője is valami hasonló, hiszen a programja olyan, mint egy furcsa kreálmány, amelynek tartalmát és potenciális következményeit a heti lapszámunk különböző rovatai igyekeznek megfejteni és értelmezni.

A helyzet egyértelmű: Magyar Péter, a Tisza Párt operatív igazgatója, olyan interjút ad, amely új fényben tünteti fel Orbán Viktor és a Fidesz kihívásait, amióta 2010 óta a politikai színtéren van. A szokatlan taktikája nemcsak vonzó ígéreteket rejt magában, hanem kemény következményekkel is jár - foglalja össze a Magyarország rovat.

Újabb adókedvezményeket, a legbiztosabb szavazótáborukat, a nyugdíjasokat megcélzó áfa-visszaigénylést éppen úgy, mint a szexuális kisebbségekkel, a bevándorlókkal, a kormánykritikus civil szervezetekkel és sajtóval szembeni galád fellépést. A számok dzsungelében a heti Ténytár és a Fókuszban rovat segít eligazodni.

Az évértékelő beszéd nem csupán a szokásos statisztikai összegzés, hanem egy rejtett fenyegetés is, amely ügyesen bújik meg a szavak között. Ugyanilyen rejtélyes a hétfőről keddre virradó éjszaka történt kormányzati átszervezés, melyet hirtelen és előzetes tájékoztatás nélkül hajtottak végre. Erről a témáról részletesebben is olvashatnak a Fókuszban rovatunkban.

Baldrickhoz illő módon született meg az az ötlet, amely az állampolgárok adatvagyonának átadását célozza az Energiaügyi Minisztérium számára. Az átalakítás részletei alapján nem történt jelentős változás, de a kísérőszöveg sugallata szerint Gulyás Gergely és Rogán Antal pozíciója megerősödött. Rogánt eddig Orbán legfőbb bizalmasának tartották, és maga a miniszterelnök nevezte egykor Matolcsy Györgyöt a legfőbb szövetségesének. Most, hogy Gazdaság rovatunk búcsút int Matolcsy Györgynek, nemcsak a sikereit és kudarcait idézzük fel, hanem azt is, hogyan gazdagodtak fiataljai, akiknek sorsa összefonódott azzal, ahogy az MNB alapítványainak juttatott milliárdok elvesztették közpénz mivoltukat.

A pénzügyi tranzakciók mögötti dinamikák hozzájárulhattak ahhoz, hogy Rogán helyzete megváltozhatott, különösen miután amerikai szankciós listára került korrupciós vádak miatt. Ebből a római jogból származó alapelvből kiindulva, amely szerint valaki ártatlan, amíg bűnössége be nem bizonyosodik, a helyzet fordítottja is érvényesül: a büntetett félnek kell bizonyítania ártatlanságát ahhoz, hogy elkerülje a további következményeket.

Szijjártó Péter külügyminiszter igyekezete, hogy közbenjárjon az ügyek kedvéért, nem hozott várható eredményeket, hiszen Donald Trump éppen a világ átalakításával van elfoglalva. E témát részletesebben taglalja Világ rovatunk, míg a vámháború magyar mezőgazdaságra és élelmiszeriparra gyakorolt hatásáról a Trendben találhatnak információkat. Bár Trump, akivel szemben Európát címlapsztorink főszereplője, Friedrich Merz állhat, valószínűleg soha nem hallott a legismertebb magyar sztahanovista, Pióker Ignác nevéről. A Szellem rovatban felidézett munkaversenyek hőseiként ő is túlteljesíti elődjeit a rendeletek kiadásában.

Az amerikai elnök illiberális törekvéseivel kapcsolatban gyakran emlegetett Orbánnak az a célja a mézesmadzagjával, hogy a szegények is érezhessék úgy magukat, mint ha gazdagok lennének, s mint azok, akik a Szellem rovatban felidézett A Fehér Lótusz című tévésorozatban szerepelnek. Mert ahogy nyílik az olló az elit és a társadalom szegényebb rétegei között, úgy nő a népszerűségük az ilyen alkotásoknak, amelyek témája a potenciális lázadás jelszava: Eat the rich! A kifejezés atyja Jean-Jacques Rousseau, aki 1793. október 14-én, a forradalmi terror tombolása idején ezt válaszolta arra a kérdésre, hogy mit eszik majd a nép, ha elfogy az élelem: a gazdagokat.

__

Related posts