Legyél körültekintő, amikor ezen az oldalon szállást foglalsz: ha nem figyelsz, előfordulhat, hogy kétszer is ki kell nyitnod a pénztárcádat!

Ezek az öt új traffipax figyelte meg a legnagyobb számú gyorshajtót: íme, hol találhatóak!
A novembertől januárig tartó időszakban 112 magyar felhasználó tett bejelentést vagy feljelentést a rendőrségen, amiért csalók a Booking.com szálláskövető oldal felhasználásával megkárosították.
Adathalászok keserítik meg a Booking.com felhasználóinak az életét, a csalók a szállásadók nevében küldött e-mailekkel szedik az áldozataikat, idézi a HVG a 24.hu cikkét.
Az adathalászok által küldött üzenet egy olyan linket tartalmaz, amely a szállásközvetítő felületével szinte azonos, itt "információ-ellenőrzésre" hivatkozva elkérik el az érintettek kártyaadatait és a foglalás összegét, majd arra kérik az áldozatokat, hogy az üzenetben vagy értesítésben kapott kóddal "erősítsék meg a foglalást" - ezzel viszont valójában egy olyan utaláshoz járulnak hozzá, amellyel ismételten leemelik számlájukról a foglalás árát.
Az adathalászok a portál munkatársánál is próbálkoztak, de eredménytelenül. A rendőrség tájékoztatása szerint a január végéig terjedő három hónap alatt 112 magyar felhasználó nem volt ilyen körültekintő. Ennyi csalással kapcsolatos bejelentés, jelzés és feljelentés érkezett a Booking.com-on keresztül foglaló vendégektől.
E három hónap során a csalók összesen 177 millió forintot csaltak el a magyar felhasználóktól, ami átlagosan 1,58 millió forintot jelent esetenként. A rendőrség az érkezett bejelentésekre reagálva nyomozásba kezdett, hogy teljes mértékben felderítse a bűncselekményeket. Emellett néhány ügy kapcsán hivatalos kapcsolatfelvételt kezdeményeznek az érintett weboldal üzemeltetőjével is.
A Booking.com válaszként megerősítette, hogy a rendszerük biztonságát nem sikerült megsérteni. Ugyanakkor sajnálatos módon néhány szállásadó partnerük manipuláció áldozatává vált, amikor professzionális bűnözők által küldött adathalász e-maileknek estek áldozatul. Ezek az incidensek bizonyos esetekben jogosulatlan hozzáférést eredményeztek a Booking.com-fiókjukhoz. A csalók így képesek voltak a szállásadók személyazonosságát hamisítani, és ezzel megtéveszteni a gyanútlan vendégeket.
A szállásközvetítő elmondta, hogy univerzális megoldás nincs a csalások kiküszöbölésére, a gyanús tevékenységek ellen mesterséges intelligenciával és gépi tanulással küzdenek, az esetek többségében sikerrel. Kiemelték: ha bármelyik szállásadónak aggálya merülne fel az oldallal kapcsolatban, akkor a kiberbiztonsági tanácsadó központon keresztül jelentheti az esetét, míg a vendégeknek azt javasolták, hogy gyanús üzenet esetén ellenőrizzék a foglalási visszaigazolásban szereplő adatokat.
A rendőrség hasznos tanácsokat osztott meg a felhasználókkal, hogy elkerüljék a csalások csapdáját:
"Amennyiben valaki úgy érzi, bűncselekmény áldozatává vált, azonnal tegyen bejelentést a rendőrségen! Ez akkor is kiemelten fontos, ha ébersége miatt nem valósul meg csalás, mert a bejelentéssel, feljelentéssel segítheti a rendőrség munkáját, és tehet azért, hogy mások se váljanak hasonló csalás áldozatává. Lehetőség szerint próbáljon minden apró részletet megjegyezni, ami szintén segíthet majd egy esetleges nyomozás során" - írták.
A bejelentések és feljelentések megtételére több lehetőség is kínálkozik: személyesen a rendőrségen, online a rendőrség hivatalos weboldalán, vagy akár a 06-80-555-111-es ingyenes zöldszámon, amely a nap 24 órájában elérhető.