Nincs elegendő szakember, ezért a gyermekvédelem vagyonőrökkel bővíti a csapatát.


Áprilisban elindult egy kísérleti program, amelynek keretében vagyonőröket alkalmaznak több gyermekotthonban. A Belügyminisztérium álláspontja szerint az őrök szerepe a biztonságérzet növelése, de a kifogástalan életvitelre vonatkozó ellenőrzések nem érintik őket. Jelenleg tíz intézményben dolgoznak vagyonőrök, miközben a rendszer komoly szakemberhiánnyal küzd.

Egyes gyermekotthonokban szakemberek helyett vagyonőrök látják el a feladatokat. Fülöp Attila, a gondoskodáspolitikáért felelős államtitkár Facebook-bejegyzésében kifejtette, hogy a vagyonőrök jelenléte hozzájárult a konfliktusok számának csökkenéséhez, és nyugodtabb légkört teremtett az intézményekben. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy céljuk a biztonságérzet fokozása volt, különös figyelmet fordítva a női munkatársak védelmére, valamint a rend megőrzésére a gyermekvédelmi intézményekben. A tapasztalatok szerint a gyerekek között is kedvező változások figyelhetők meg, mivel a tettlegességig fajuló konfliktusok száma jelentősen csökkent.

A Népszava megkereste a Belügyminisztériumot, hogy tisztázza a helyzetet. Rámutattak, hogy jelenleg mindössze 5553 nevelőszülő végez feladatot, holott a rendszer működéséhez körülbelül 2000 további nevelőszülő bevonására lenne szükség. Ezen kívül pszichológusok és gyermekjogi képviselők is elengedhetetlenek a megfelelő támogatás biztosításához.

A portál azt a kérdést is felvetette, hogy vajon a vagyonőröknek, akik az intézmények biztonságáért felelnek, kötelező-e átmenniük egy kifogástalan életvitel vizsgálaton.

Az áprilisban elindított kísérleti program keretében jelenleg tíz különböző telephelyen foglalkoztatnak vagyonőröket. Fontos hangsúlyozni, hogy a vagyonőrök feladatai közé tartozik az objektumok védelme, az épületek és telkek alapos ellenőrzése, valamint a vendégek és munkavállalók beléptetése. Emellett nagy figyelmet fordítanak a rongálások megelőzésére, feltárására és részletes dokumentálására is. Az ezen a területen dolgozók alkalmassági és képesítési követelményeit a személy- és vagyonvédelmi, valamint a magánnyomozói tevékenység szabályozásáról szóló törvény határozza meg.

A vagyonőrök nem a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság (Szgyf) intézményeinek munkavállalói, így a foglalkoztatójuk felelős a szakmai felkészültségükért. A lap szerint nehezen érthető, miért vagyonőröket alkalmaznak ahelyett, hogy a szakembergárdát bővítenék.

Related posts