Nyolcszorosára növeli a szívinfarktus kockázatát a nőknél: sokan talán nem is sejtik, hogy ez a tényező is komoly veszélyt jelenthet.

Ez az öt új traffipax kapta el a legtöbb gyorshajtót: itt találhatók
Egy friss kutatás rávilágított, hogy az ikerszületéssel rendelkező friss anyukák esetében a következő hetek és hónapok során jelentősen megnő a szívbetegségek kialakulásának kockázata. Ez a kockázat akár megduplázódhat, sőt, bizonyos körülmények között akár nyolcszorosára is nőhet.
Bár a szívbetegségeket, az infarktust még mindig inkább a férfiak betegségének tartjuk, a nők esetében is egyre gyakrabban fordul elő. A dohányzás, a mozgásszegény életmód, az egészségtelen táplálkozás, illetve a cukorbetegség mellett a nőknél az ikerszülés is rizikófaktort jelent. Egy, a European Heart Journalban nemrégiben megjelent tanulmány szerint az ikerszülést követő évben az anyák esetében megkétszereződik annak kockázata, hogy szívproblémákkal kórházba kerüljenek. Amennyiben az ikerterhesség alatt magas volt a vérnyomásuk, ez a rizikó nyolcszorosára emelkedhet.
Dr. Ruby Lin, a Rutgers Robert Wood Johnson Medical School anyai-magzati orvostudományi szakértője, egy sajtóközleményben kiemelte, hogy az anyai szív ikerterhesség alatt lényegesen nagyobb terhelésnek van kitéve, mint egyetlen baba várása esetén. Rámutatott, hogy a szívnek hetek szükségesek ahhoz, hogy visszanyerje a terhesség előtti állapotát.
A kutatás során a szakértők több mint 36 millió amerikai kórházi szülés adatait vizsgálták meg a 2010 és 2020 közötti időszakban. Az eredmények azt mutatják, hogy azok az anyák, akik ikreket hoztak a világra, 95%-kal nagyobb valószínűséggel kerültek kórházba szívproblémák miatt az ezt követő egy évben. Ez magában foglalja a szívbetegségeket, a szívrohamokat, a szélütéseket, a szívelégtelenséget és a szabálytalan szívritmust is.
Szerencsére hosszabb távon az ikerszülés nem jelent magasabb kockázatot a szívbetegség szempontjából, ugyanakkor a tanulmány eredménye fontos abból a szempontból, hogy az ikerszülések száma világszerte emelkedő tendenciát mutat. Ennek oka egyfelől az egyre magasabb számban igénybe vett termékenységi kezelések, másfelől a kismamák életkorának kitolódása - vagyis hogy egyre később vállalunk gyereket. A női szervezetben ugyanis közeledve a menopauzához több FSH (follikulusstimuláló hormon) termelődik, mely serkenti a tüszőrepedést. Ennek hatására gyakran előfordul, hogy egy ciklusban több petesejt is megérik, ami - különösen 35 év felett - növeli az ikerterhesség esélyét.