Németországban egy olyan esemény zajlott le, amelyre a második világháború óta nem volt példa.

Először fordult elő a Német Szövetségi Köztársaság történetében, hogy egy parlamenti indítvány csak szélsőjobboldali párt támogatásával kapott többséget. A Bundestagban ugyanis megszavazták a választások megnyerésére legesélyesebb kancellárjelölt, a még ellenzéki, konzervatív Friedrich Merz egyik indítványát, és ehhez a szélsőjobboldali Alternatíva Németországnak (AfD) támogatására volt szükség.
A német szövetségi parlament alsóházának, a Bundestagnak, szerdai ülése során...
Elfogadta azt a javaslatot, amely szerint a jövőben a határon minden olyan illegális bevándorlót visszafordítanak, aki nem rendelkezik érvényes okmányokkal.
- közölte Katrin Göring-Eckardt, a törvényhozás alsóházának alelnöke.
Tájékoztatása szerint a Kereszténydemokrata Unió (CDU) és bajorországi testvérpártja, a Keresztényszociális Unió (CSU) közös frakciója beadványát az uniós pártok mellett az Alternatíva Németországért (AfD), a Német Szabad Demokrata Párt (FDP) és egyes független képviselők támogatásával fogadták el 348 igen szavazattal 345 ellenében és 10 tartózkodás mellett.
Az előterjesztésben megfogalmazottak szerint új beutazási tilalmat vezetnek be azon egyének számára, akik nem rendelkeznek érvényes beutazási dokumentumokkal, és nem tartoznak az európai uniós szabad mozgás keretei alá. E különleges intézkedés kifejezetten érinti azokat, akik Németországban szeretnének menedékkérelmet benyújtani. A szabályozás emellett a végrehajtható döntés alapján kiutazásra kötelezett személyek őrizetbe vételéről is rendelkezik, valamint megerősíti a német szövetségi rendőrség szerepét a migránsok visszaszállításának lebonyolításában.
A kiutazásra kötelezett bűnelkövetők, valamint azok, akik potenciális fenyegetést jelenthetnek, határozatlan időre őrizetbe vehetők. Ez addig tart, amíg önkéntesen el nem hagyják az ország területét, vagy amíg a kitoloncolásuk végrehajtására lehetőség nem adódik. A szabályozás a tartós határellenőrzések bevezetését is előmozdítja.
A CDU/CSU újabb javaslata, amely átfogó reformokat szorgalmazott a szigorúbb bevándorlási politika érdekében, valamint a biztonsági szervek jogkörének bővítéséről szólt, nem nyerte el a többség támogatását. Az előterjesztés 190 szavazatot kapott a támogatók részéről, míg 509 szavazó ellene voksolt, és 3 képviselő tartózkodott.
Az indítvány, amely nem törvényjavaslat, így nem kötelező érvényű, hanem ajánlás a kormány számára, csak úgy kaphatott többséget, hogy az AfD is megszavazza.
Németország történetében, 1945 óta, példa nélküli helyzet állt elő, amikor egy szélsőjobboldali politikai erő támogatásával sikerült többséget szerezni a Bundestagban.
Friedrich Merz, aki az indítványt kezdeményező kancellárjelölt, korábban kifejezte, hogy nem érdekli, ha a javaslata az AfD támogatásával nyer többséget. Ezzel a megnyilvánulásával a kormányzó szociáldemokrata SPD és a Zöldek bírálatainak kereszttüzébe került, akik azzal vádolták Merzet, hogy megingatja a mérsékelt politikai erők és az AfD között eddig fennálló "tűzfalat". Ez a tűzfal egyfajta hallgatólagos megállapodást jelképez, amely szerint a mérsékelt pártok nem fogadnak el olyan javaslatokat vagy törvénytervezeteket, amelyek kizárólag az AfD támogatásával kapnának zöld utat.
A szavazás végeztével Olaf Scholz kancellár az X platformján megosztotta gondolatait:
Szükségem van egy kis időre, hogy átgondoljam mindazt, amit ma közösen megéltünk. Ez a nap valószínűleg sokak számára történelmi pillanatként marad meg az emlékezetben. A német Bundestagban először fordult elő, hogy egy olyan javaslatot fogadtak el többségi szavazással, amelyet az AfD is támogatott. Ez aggasztó jelzés, nemcsak a parlament, hanem az egész ország jövője szempontjából is.
Merz a német közszolgálati televízió műsorában érvelt saját nézetei mellett.
Nem beszéltünk az AfD-vel, nem vitatkozunk velük, nem hangolunk össze szövegeket, hanem azt terjesztjük elő, amit helyesnek tartunk az ügyben
- jelentette ki a CDU elnöke. Véleménye szerint, ha valamit szavazásra terjesztenek, az nem feltétlenül jelenti a párttal való együttműködést.
A CDU/CSU és az AfD között nem áll fenn együttműködés. Az AfD támogatói pedig most szabadon ünnepelhetik győzelmüket, ahogy csak szeretnék.
- hangoztatta Merz.
A kancellárjelölt az AfD-vel szembeni "tűzfal" kifejezésről megjegyezte, hogy ő elkerüli ennek a metaforának a használatát.
A tűzfal nem a legjobb megoldás. Nem szeretném, ha a fal mögötti tűz elérné Németország más részeit, és széles körű káoszt okozna. Ezért a problémák megoldására összpontosítunk, és mindig egy kérés kíséri ezt a törekvést: arra kérjük a szociáldemokratákat, a zöldeket és az FDP-t, hogy csatlakozzanak hozzánk ezen az úton.
- emelte ki Merz.
A történések mögötti összefüggésekről részletesebben ebben a cikkünkben olvashatsz: