Egy CSU-s politikus figyelmeztetett arra, hogy Oroszország beavatkozása a választási folyamatokba komoly aggodalomra ad okot. Szerinte elengedhetetlen az európai országok összefogása, hogy megvédjék demokratikus intézményeiket és biztosítsák a választások


Thomas Erndl véleménye szerint elengedhetetlen, hogy fokozzuk a közvélemény tudatosságát és tájékozottságát. Ha ezt nem tesszük meg, nehézségekbe ütközünk majd a manipulációs kísérletekkel való szembenézés során.

Három héttel a németországi előrehozott választások előtt a kampány középpontjában áll a külföldi befolyásolás kérdése, amely egyre inkább foglalkoztatja a közvéleményt. A külügyminisztérium legutóbbi közleménye szerint számos félrevezető információ terjesztésében egy orosz csoport játszik kulcsszerepet. Ezzel kapcsolatban a CSU politikusa kifejtette véleményét az aktuális helyzetről, hangsúlyozva, hogy a választások tisztasága és a demokratikus folyamatok védelme érdekében elengedhetetlen a tudatos tájékozódás.

"Oroszország jelentős erőfeszítéseket tesz, és ennek minden bizonnyal lesznek következményei. Az AfD felemelkedése pontosan ezekre a mechanizmusokra épül. Kétségeket keltenek az államunkkal és intézményeinkkel szemben, azt a narratívát terjesztik, hogy semmi sem működik megfelelően, és a külföldieket, a menekülteket komoly problémaként ábrázolják" - sorolta a CSU politikusa, Thomas Erndl az Euronewsnak.

A vádakról megkérdeztük a berlini orosz nagykövetséget, de nem kaptunk választ.

"Elsősorban az intézményeknek kell ellensúlyozniuk ezt a hatást. Az első kezdeményezések már elindultak, többek között a belügyminisztériumon belül is. Több pénzre van szükségünk az intézmények erős védelmének kialakításához. Modern technológiákat kell alkalmaznunk, például a mesterséges intelligenciát a folyamatok elemzésére. De még ennél is fontosabb, hogy erősítenünk kell a közvélemény éberségét és tájékozottságát. Úgy gondolom, hogy még hosszú út áll előttünk" - magyarázta Erndl.

Az elmúlt évek során számos európai választás esetében napvilágot látott, hogy Oroszország dezinformációs stratégiákkal igyekezett hatással lenni az eredményekre.

"A hírszerző szolgálatok is fontos eszközt jelentenek az ilyen jellegű befolyásolási kísérletekkel szemben. Minél több erőforrásra, több emberre és nagyobb jogi felhatalmazásra van szükség. Az ingának vissza kell lendülnie a biztonság elsődlegessége felé, úgyhogy nagyobb jogköröket kell adni a szolgálatoknak" - jelentette ki Thomas Erndl.

A konzervatív politikai nézeteket képviselő személy úgy véli, hogy ahhoz, hogy hatékonyan tudjunk reagálni a külföldről érkező befolyásolási próbálkozásokra, elengedhetetlen egy erősebb európai együttműködés kialakítása.

Related posts