Nagy változás történt az EU-ban: a gazdák diadalt arattak, azonban a támogatások mértéke továbbra is csökkent.


Az Európai Bizottság visszalépett a Közös Agrárpolitika drasztikus átalakításának tervétől, miután erőteljes ellenállásba ütközött a tagállamok és a gazdasági érdekképviseletek részéről. A rendszer alapstruktúrája változatlan marad, azonban a költségvetés várhatóan 15-25 százalékkal csökken. A gazdák aggodalmukat fejezték ki, miszerint még a strukturális védelem mellett is jelentős forrásveszteségekkel nézhetnek szembe – számolt be róla a Politico.

Az Európai Bizottság célul tűzte ki az uniós agrártámogatások rendszerének átalakítását a következő hétéves költségvetési ciklusban, hogy teret adjon új prioritásoknak, mint például a védelem, a versenyképesség és a klímavédelem. A tervezet középpontjában az a koncepció állt, hogy a Közös Agrárpolitika (KAP) és a kohéziós alapok a nemzeti helyreállítási tervekhez hasonlóan "partnerségi csomagokká" formálódjanak, lehetőséget teremtve a hatékonyabb együttműködésre és a célzottabb támogatásokra.

Ez jelentős mértékben bővítette volna a nemzeti mozgásteret, valamint felgyorsította volna a források átcsoportosítását, ugyanakkor a Közös Agrárpolitika önállóságának megszüntetésével is járna. A politikai ellenállás viszont rendkívül gyorsan és hevesen megnyilvánult.

A Politico információi szerint a gazdasági érdekképviseletek, az agrárminiszterek, valamint Christophe Hansen, az Európai Bizottság agrárügyi biztosa, mindannyian ellenálltak a javasolt intézkedéseknek. A német kereszténydemokraták egy levélben fejezték ki aggodalmukat Ursula von der Leyen felé, hangsúlyozva, hogy a Közös Agrárpolitika (KAP) csökkentése "kedvezőtlen üzenet" lenne. Júniusra a Bizottság csendben visszavonta az átalakítási terveket.

A 2028-2034-es költségvetési ciklus során a Közös Agrárpolitika (KAP) megőrzi kétszintű felépítését, és továbbra is önálló pillérként fog működni. Ez a struktúra tehát megmarad, azonban a rendelkezésre álló források mennyisége csökkenni fog.

Brüsszelben, július 16-án terjesztik elő a költségvetési tervezetet, amely szerint a Közös Agrárpolitika (KAP) keretösszege 15-25%-kal csökkenhet a jelenlegi szinthez viszonyítva. Jelenleg a közel 400 milliárd eurós KAP az EU hétéves költségvetésének egyharmadát képviseli, ám a jövőben valószínű, hogy kisebb részesedés jut neki.

A közvetlen kifizetések - a KAP gerince - valószínűleg csökkennek, ami újabb gazdatüntetéseket válthat ki.

A gazdaszervezetek szerint a strukturális keretek megőrzése nem elég. "A mezőgazdaság jövője nem biztosítható radikális költségvetési csökkentéssel" - mondta a német gazdaszövetség főtitkára, Bernhard Krüsken. Szerinte a Bizottság víziója hiteltelenné válik, ha nem társul hozzá érdemi pénzügyi támogatás. A gazdák úgy érzik, a politikai kompromisszum csupán látszatgyőzelem: a forma marad, de a tartalom ürül.

A kudarcba fulladt reformkísérlet rávilágít, milyen nehéz Brüsszelben forrásokat átcsoportosítani. A mezőgazdasági érdekek, konzervatív EP-képviselők és agrárminiszterek szövetsége továbbra is rendíthetetlenül védi a KAP-ot. Az eredmény senkit sem elégít ki teljesen. Az agrárszektor félti a pénzét, a modernizálók pedig egy elmulasztott lehetőséget látnak. Egy dolog azonban világos: az uniós költségvetési politikában az nyer, aki előbb és hangosabban rajzolja meg a vörös vonalakat - és most a gazdák kiabáltak a leghangosabban.

Related posts