Rendkívüli esemény zajlott le Nyíregyházán, ahol egy hatalmas tyúkpusztulás következett be egy helyi telephelyen.

A Magyar Hang beszámolója alapján körülbelül 57 ezer tyúk veszítette életét a Baromfi-Coop Kft. nyíregyházi telephelyén, ahol a tömeges elhullás hátterében a szellőztetőrendszer meghibásodása állt. Emellett a Nébih is vizsgálódik, mivel a madárinfluenza ismét felütötte a fejét Magyarországon, és már Szabolcs-Szatmár vármegyében is elérte húsz települést. Egy szakértő véleménye szerint a tyúkpusztulás oka valószínűleg műszaki hiba lehetett, ami hozzájárult a tragikus eseményhez.
A Baromfi-Coop Kft. nyíregyházi telepén 2024 decemberében több tízezer tenyésztyúk pusztult el, miután leállt a központi szellőztetőrendszer, vagyis az állatok megfulladtak - értesült a Magyar Hang. A lap megkereste a Master Good-cégcsoportot, ugyanis ehhez tartozik a Baromfi-Coop Kft., de nem kaptak választ. Ugyanígy jártak az Atev Zrt.-vel, amelyek az elpusztult állatokat szállította el, a cég üzleti titokra hivatkozva utasította el a megkeresést.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatala (Nébih) részletes tájékoztatást adott a baromfitelepen történt eseményekről. "2024. december 25-én éjjel a Baromfi-Coop Kft. nyíregyházai telepén, ahol körülbelül 57 ezer tenyésztyúkot tartanak, a szellőzés leállt egy központi biztosíték meghibásodása miatt. Ennek következtében az állomány jelentős része elpusztult, a megmaradt egyedeket pedig el kellett távolítani. Az érintett Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei hatóság az eset után azonnal értesítette a Nébih-et. A kivizsgálás során madárinfluenza és egyéb fertőző állatbetegségek gyanúja nem merült fel" - áll a hivatal közleményében.
A madárinfluenzával kapcsolatos aggodalmak újra napirendre kerültek, mivel 2024 októberétől kezdődően a vírus ismét aktívan terjed Magyarországon. Január 6-án a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében bukkantak rá a fertőzésre, konkrétan egy nyírbátori kacsatelepen. Azóta a vármegye további 19 településén is észlelték a vírus jelenlétét, ami fokozott figyelmet igényel a helyi hatóságoktól és a gazdáktól egyaránt.
A helyzetről Deim Zoltán, az igazságügyi állatorvosi szakértő, osztotta meg véleményét. Szerinte a Nébih által kiadott közlemény ésszerű és a valósággal összhangban áll. Emellett nem zárja ki annak lehetőségét sem, hogy a szellőztetőrendszer hibája hozzájárulhatott a kialakult helyzethez.
Minden nagy létszámú baromfitelepnek vannak tartalékgenerátorai, de ezek jellemzően épületen kívül, még a telep főkapcsolója előtt vannak bekötve, hogy a külső áramforrás kimaradása esetén is fenntartsák a világítást, fűtést, szellőztetést. Ha azonban a főkapcsoló biztosítéka hibásodott meg, abban az esetben a generátorok sem tudnak utánpótlást adni, és rendszer leáll
- közölte a szakértő, majd hozzátette, hogy az oxigénszint csökkenésekor a tyúkok pánikba esnek, légzésük szaporábbá válik és többet mozognak, ezáltal tovább fogy a levegő, valamint emelkedik a telephely széndioxid- és páratartalma, ezért pusztulhat el rövid időn belül ekkora mennyiségű állat.
Nem meglepő, hogy az esetet követően a megmaradt állományt is levágták, hiszen a légszomjjal küzdő állatok szervezetéből toxinok szívódhatnak fel a bélcsatornákon keresztül. Ez a jelenség jelentősen rontja a hús és a tojások minőségét, ami komoly élelmiszer-biztonsági kérdéseket vet fel. Ennek következtében az ilyen állatok közfogyasztásra már nem minősülnek alkalmasnak.