SZÉP Kártya használatával mostantól bútor- és barkácsáruházakban is vásárolhatsz! Élvezd a kényelmet és a lehetőségeket, amelyeket a SZÉP Kártya nyújt, miközben otthonod szebbé és praktikusabbá tételéhez szükséges termékeket választasz. Ne habozz, használ


Ki is az a nő a Gáspárékban, aki lassan népszerűbb lesz, mint Bea asszony?

2025. január 1-től új lehetőségek nyílnak meg a SZÉP Kártyával rendelkezők számára, hiszen a kártyán lévő egyenleg felét már lakásfelújításra is felhasználhatják. Ez azt jelenti, hogy a munkavállalók bútoráruházakban, barkácsboltokban, valamint építőanyagokat, szőnyegeket és egyéb iparcikkeket forgalmazó üzletekben is kedvezményes áron vásárolhatnak. Az OTP és az MBH Bank már a tavalyi karácsonyi időszak előtt elindította a kapcsolódó szerződéskötési lehetőséget az érintett kereskedők számára, míg a K&H Bankhoz folyamatosan érkeznek az új szerződések, amelyek január 1-től lépnek életbe.

Az elfogadóhelyek között van már több ismert barkács- és bútoráruház, a lista pedig folyamatosan bővül. A nagyok közül az OBI-ban, a Diegónál és az RS Bútor üzleteiben már lehet fizetni a SZÉP Kártyával - írja a Bank360.hu. Azok, akik felmennek a SZÉP Kártya kibocsátó bankok oldalára, az elfogadóhelyek között szép számmal találnak több kisebb kereskedőt is vidéken és a fővárosban egyaránt. Az OTP-vel például január első hetére már csaknem 50 kereskedő szerződött kártyaelfogadásra ilyen termékek vásárlásához.

A jogszabály értelmében a 2025. január 1-jén rendelkezésre álló egyenleg 50%-át, valamint az idei év során beérkező juttatások felét használhatják fel a SZÉP Kártya birtokosok lakásfelújítási célokra. Fontos azonban megjegyezni, hogy a kártyán lévő összeget közvetlenül felújítási munkálatokra nem lehet költeni. A felhasználás lehetősége azonban széleskörű, hiszen bármilyen új termék vásárlására fordítható, amely hozzájárulhat a lakás szépítéséhez vagy kényelmesebbé tételéhez. Ezért, ha valaki az így kapott juttatását lakásfelújításra kívánja fordítani, nem szükséges konkrétan felújítási munkákba kezdenie, elegendő, ha új kiegészítőket vagy bútorokat szerez be. A jogszabály alapján az alábbi kereskedelmi tevékenységeket végző üzletek fogadhatják el SZÉP Kártyát 2025-ben ezen célok megvalósításához:

Ezekben a boltokban azonban csak akkor lehet használni a SZÉP Kártyát ilyen áruk vásárlására, ha szerződést kötöttek az elfogadásra a kártyakibocsátókkal, ezért érdemes előzetesen tájékozódni arról, hol tudunk így is fizetni - hívja fel a figyelmet Herman Bernadett, a Bank360.hu szakértője. Ezt a boltok mellett a kártyakibocsátók oldalainak elfogadóhely-keresőiben tehetjük meg, és ezeken a portálokon az aktuális egyenlegünket is le tudjuk kérdezni.

A Bank360.hu elemzése alapján a vonzó vásárlási lehetőségek kereteinek betartása komoly kihívást jelent a kártyabirtokosok számára. Jelenleg még nem világos, hogy a kereskedők és a kártyakibocsátók milyen technikai megoldásokkal biztosítják, hogy az ügyfelek kizárólag a jogszabályok által engedélyezett termékeket vásárolhassák, és hogy a költéseik ne haladják meg az egyenlegük felét.

"Ennek a szabálynak a betartása a munkavállalók felelőssége, nem fogjuk technikailag korlátozni vagy ellenőrizni, hogy a költéseik meghaladták-e a szabályban rögzítetteket. Azzal fogjuk segíteni kártyabirtokosainkat, hogy néhány héten belül kialakítunk egy felületet az ügyfélportálunkon, ahol a regisztrált ügyfeleink bármikor megnézhetik, hogy aktuálisan mekkora összeget költhetnek lakásfelújításra" - közölte az OTP Bank.

"A lakásfelújítási keret kapcsán bevezettük a PIN kód (4444) használatát, melynek alkalmazásával kell engedélyezni a tranzakciókat, így csökken a felhasználható egyenleg. Fontos megjegyezni, hogy azokban az üzletekben, ahol nem kizárólag a célzott termékek találhatóak, az ügyfél és a kereskedő közötti felelősség a szabályos felhasználásért áll fenn" - nyilatkozta az MBH Bank. A bank ügyfelei a mobilalkalmazásukban vagy az ügyfélszolgálaton keresztül tájékozódhatnak arról, mennyi pénz maradt még a lakásfelújításra.

A K&H is a felhasználókra és a kereskedőkre bízza a törvény betartását. "A kezdeti időkben az ügyfeleknek maguknak kell a költési arányt nyilvántartaniuk. Feltételezésünk szerint a nagyobb kereskedők a SZÉP Kártyával fizethető termékek figyelését végző automatizmusokat is kiépítenek a kasszarendszereinkhez kapcsolódóan, ami a kiterjedt és széleskörű felhasználás kiépülését lassíthatja" - mondják a bank szakértői. A K&H-nál is az ügyfelek feladata, hogy figyeljék, hol tartanak a lakáscélú SZÉP Kártya kiadásaik, a bank honlapján tudják lekérdezni, melyik kereskedőnél mikor mekkora összegben vásároltak.

A kártyakibocsátó bankok nem tervezik, hogy figyelemmel kísérjék, az ügyfelek SZÉP Kártyájukkal mennyit és mire költenek, különösen a lakásfelújítások esetében. Ez a gyakorlat eltér az önkéntes nyugdíjpénztárak esetében, ahol a szabályozás szigorúbb. 2025-től lehetőség nyílik arra, hogy a nyugdíjpénztári megtakarításokat lakáscélra is felhasználják az ügyfelek, beleértve bizonyos lakásfelújításokat is. Fontos azonban, hogy a felhasználás során a megfelelő számlát be kell nyújtani a nyugdíjpénztárnak, amely csak a jogszerű felhasználás ellenőrzése után hajthatja végre az utalást.

A SZÉP Kártyánál további újdonság az idén az Aktív MagyarOK zseb bevezetése. Ez az alszámla hasonlít a korábbi szabadidős zsebhez, a felhasználási köre valamivel szűkebb viszont, kizárólag sportolással kapcsolatos szolgáltatásokat lehet vele megvásárolni. Az éves keret 120 ezer forint, amit a megmaradó 450 ezer forintos eddigi adókedvezményes keret fölött adhatnak a munkáltatók. Ebből a külön zsebből csak a jogszabályban meghatározott sportolási célra lehet pénzt költeni az elfogadóhelyeken.

Jelenleg még csak néhány munkavállaló részesül az extra juttatásban, de a bankok már gőzerővel dolgoznak az új zsebek bevezetésén. Az OTP eddig a korábbi szabadidős zsebet aktiválta a régi ügyfelek számára, míg az új ügyfelek már felfedezhetik az Aktív MagyarOK számlát. Az MBH már január 1-jétől elérhetővé tette ezt a számlát, míg a K&H január végére tervezi a bevezetést. Ehhez viszont szükséges, hogy a szolgáltatók és kereskedők termináljait is frissítsék, hogy a vásárlás során lehetőség legyen az új alszámla kiválasztására.

Related posts