Szlovákiában két férfit őrizetbe vettek terrortámadás előkészületei miatt, köztük egy magyar állampolgárt is.
Szlovákiában két férfit a hatóságok terrortámadás előkészületei miatt őrizetbe vettek, ami komoly aggodalmat keltett az országban. Robert Fico miniszterelnök azonnali intézkedésként összehívta a Nemzetbiztonsági Tanácsot, hogy megvitassák a kialakult helyzetet. Az értesülések szerint az őrizetbe vett egyének a Barátság kőolajvezeték ellen terveztek támadást, ami újabb feszültséget okozhat a régióban - számol be róla az Új Szó.
Ahogy az Index hírportál is említette, Matús Sutaj Estok, a szlovák belügyminiszter, szombaton figyelmeztetett arra, hogy hírszerzési források szerint Szlovákiában és Magyarországon is terrortámadásra lehet számítani a Barátság kőolajvezeték célpontjával kapcsolatban.
Az esetre a magyar kormány is reagált. Mint fogalmazott: "Magyarország folyamatosan kapcsolatban áll a szlovák hatóságokkal, és az ilyen helyzetben szükséges intézkedéseket megtettük".
A legutóbb őrizetbe vett egyén egy magyar állampolgárságú ukrán férfi, aki a hatóságok előtt tagadja, hogy bármilyen támadási szándéka lett volna, hiszen nála nem találtak erre vonatkozó bizonyítékokat. Ennek ellenére a belügyminiszter már arról nyilatkozott, hogy a férfi kiutasítása is szóba kerülhet. Információk szerint a férfi a hatóságok elől menekült, és végül november 26-án kapták el Nagymihályban, Kelet-Szlovákiában, ahol már évek óta élt. Jogi képviselője úgy véli, hogy ügyfele azért próbálta elkerülni a hatóságokat, mert megijedt egy jelöletlen autótól, amely őt követte.
Az ukrán férfi autójában a hatóságok találtak egy drónt, parókákat, maszkokat és egy, a kritikus infrastruktúráról készült térképet is. Ügyvédje szerint védencének sem az otthonában, sem az autójában nem találtak olyan veszélyes eszközt, ami bármilyen támadás elkövetésére alkalmas lenne. Az autóban talált drónnal kapcsolatban azt mondta, ügyfele azt magáncélra használta.
Marián Havrila ügyvéd elmondta: "A tárgyakat átadta, és az elektronikus eszközök kódjait is a rendelkezésünkre bocsátotta, így aktívan hozzájárult a nyomozáshoz. Kifejtette, hogy az egyes tárgyakat konkrétan milyen célokra használta."
A magyar állampolgársággal rendelkező ukrán férfit szabadlábra helyezték, és nem indult ellene semmiféle jogi eljárás. Szlovák hírforrások beszámolója szerint a másik, terrorizmussal kapcsolatos gyanúval őrizetbe vett egyént is hasonló módon engedték szabadon, szintén anélkül, hogy eljárást kezdeményeztek volna.
A Magyar Nemzet forrásai alapján a magyar titkosszolgálatok számára nem volt meglepetés a szlovák fél nyilvános bejelentése, mivel már korábban is megosztották egymással a terrorcselekményekkel kapcsolatos figyelmeztető információkat. A Terrorelhárítási Központ (TEK) már jelenleg is elemzi a rendelkezésre álló adatokat, hogy meghatározza, mikor, hol és kik ellen szükséges megelőző intézkedéseket hozni.
Jelenleg sok külföldi is van hazánkban, a migráció és a terrorizmus pedig sajnos kéz a kézben jár az egész világon. És ez nem feltétlenül csak az illegális bevándorlókra lehet igaz, hiszen régi, bevett módszer a hírszerzők, ügynökök beépítése a menekültek közé bizonyos célok érdekében
Sas Zoltán, a parlament nemzetbiztonsági bizottságának jobbikos elnöke a lap megkeresésére kifejtette, hogy a Barátság kőolajvezeték különleges jelentőséggel bír, mivel kiemelt besorolású objektumként rendkívüli védelem alatt áll.