Tervezed a nyaralást? Az MNB figyelmeztet a legújabb csalási módszerekre!


A már jól ismert szálláskereső platformok felületén is megjelenhetnek a csalók, akik a kifizetett szállásunk tulajdonosaként kérhetik el bizalmas banki adatainkat. Esetenként pénz vagy azonosítók megadását is kérhetik, különösen nyári idénymunkákhoz kapcsolódó előlegfizetések ürügyén. A Magyar Nemzeti Bank figyelmeztetése szerint érdemes korlátozni bankkártyánk vásárlási és készpénzfelvételi limitjeit, valamint ha gyanús tranzakciót észlelünk, azonnal letiltani a kártyát, hogy megóvjuk magunkat a csalásoktól.

Az MNB-hez beérkezett panaszok alapján világossá válik, hogy a kibercsalások továbbra is aktívan célozzák a szállásadói és autókölcsönzői szektort, valamint más partneri köröket. A népszerű szálláskereső portálokon például azok a felhasználók, akik korábban már lefoglalták nyaralásukat (és sok esetben bankkártyájukkal előre fizettek), most újabb értesítéseket kapnak a portál hivatalos üzenőfelületén keresztül, amelyeket állítólag a szállásadóik küldenek. Ezek az üzenetek sürgető hangvételűek, és törlés fenyegetésével próbálják rávenni a fogyasztókat arra, hogy megadják bizalmas kártyaadatukat, illetve a kétfaktoros hitelesítéshez szükséges kódjaikat. Az üzenetek általában arra hivatkoznak, hogy „a kártyaadataik nem egyeznek”, „a tranzakció gyanús”, vagy „hiba lépett fel”, így a foglalás megerősítése érdekében sürgetik az adatközlést.

Az azonosítókkal azután pénzt emelnek le az ügyfél számlájáról - figyelmeztet az MNB.

Az ügyfelek figyelme ilyenkor csökkenhet, mivel a bűnözők gyakran nem kérnek újabb pénzt, és az értesítések is a megszokott szálláskereső platformok felületéről érkeznek. Ez a helyzet azért alakulhat ki, mert a kibercsalók korábban, például kártékony programok telepítésével, már hozzáfértek a szállásadók számítógépeihez, így ismerik az ügyfelek konkrét szállásfoglalásainak adatait.

Az MNB ajánlása szerint a kibercsalások kockázatainak csökkentése érdekében érdemes megfontolni a bankkártyánk vásárlási és készpénzfelvételi limitjeinek csökkentését. Továbbá, a szállásfoglalások során célszerű egyszer használatos virtuális kártyák igénybevétele, amelyek extra védelmet nyújtanak. Hasznos lehet továbbá a kártyás tranzakciók azonnali értesítéséről szóló sms vagy felugró ablakos banki értesítési szolgáltatás aktiválása is, mivel ez lehetővé teszi, hogy azonnal értesüljünk minden egyes tranzakcióról, így gyorsan reagálhatunk a gyanús tevékenységekre.

gyanús tranzakció(k) észlelése esetén pedig azonnal letiltatni a kártyát.

A közösségi médiában hirdetett szolgáltatások és termékek körüli csalások sajnos továbbra is elterjedtek. Gyakran előfordul, hogy csalók nyári munkalehetőségeket ajánlanak, amelyekhez előre kért befizetések kapcsolódnak, például szállás biztosítására. Ha a gyanútlan jelentkezők a csalók által létrehozott hamis banki weboldalakon megadják bizalmas kártya- vagy bankszámla-adataikat, könnyen áldozatul eshetnek pénzügyi csalásoknak. Fontos, hogy mindig legyünk óvatosak és alaposan ellenőrizzük a hirdetéseket, mielőtt bármilyen személyes információt megosztanánk.

A biztonság érdekében érdemes a hivatalos weboldalon végezni a tranzakciókat a megadott linkek helyett. Figyelmeztető jel lehet, ha a csalók olyan információkat kérnek el az online vásárlások során, amelyek nem relevánsak számukra, például a bankkártyánk PIN-kódját — amely csupán ATM-eknél és fizikai vásárlásoknál szükséges —, vagy a kétfaktoros azonosítóinkat.

Az online vagy telefonos utasbiztosításokkal kapcsolatos jogi viták leggyakoribb forrása, hogy a biztosítottak gyakran úgy érzik, a biztosítók jogtalanul utasítják el kártérítési igényeiket, vagy nem megfelelő összeget – például váratlan betegség vagy sérülés esetén – térítenek meg. A konfliktusok elkerülése érdekében rendkívül fontos, hogy a biztosítási díjak mellett alaposan átnézzük a biztosítók által nyújtott szolgáltatások feltételeit, a kifizetési limiteket, valamint a szerződés részleteit. Az egyes biztosítási konstrukciók kiválasztásakor érdemes figyelembe venni az utazás jellegét (például autós vagy légi közlekedés), a célállomást (mint például búvárkodás vagy városnézés), továbbá a saját egyéni körülményeinket (például egészségi állapotunkat, vagy azt, hogy tervezünk-e drága elektronikai eszközöket vinni) – hívja fel a figyelmet a Magyar Nemzeti Bank.

Related posts