Húsvét után bizonyos tevékenységek szigorúan tiltottnak számítanak, és akár 2 év börtönbüntetést is vonhatnak maguk után. Ennek ellenére sokan mégis figyelmen kívül hagyják ezt a szabályt.


Kihirdették az ötöslottó nyerőszámait, és a tét ezúttal 1,05 milliárd forintra rúgott!

Bár húsvét tájékán rendszeresen felhívják a figyelmet a nyuszi ajándékozás potenciálisan káros hatásaira, és a közgondolkodás is egyre inkább a tudatos felelősségvállalás irányába mozdul, mégis sokan döntenek úgy, hogy élő nyulat ajándékoznak, anélkül hogy előzetesen mérlegelnék, milyen kötelezettségekkel és kihívásokkal jár ez a döntés.

A nyuszi ebben az esetben ugyanis nem húsvéti dekoráció, és nem is játékszer, bármilyen ellenállhatatlanul bájos, pihepuha, selymes, kedves állatról van is szó, a felelősségteljes nyúltartás hosszú távú, önzetlen elköteleződést jelent, mely nem fakadhat a gyerekek vagy épp a felnőttek impulzusvezérelt döntéseiből.

Az Első Nyúlmentő Alapítvány legfrissebb beszámolója rávilágít arra, hogy húsvét után a nyuszik száma még mindig aggasztóan magas a főutak mellett, lakótelepeken és akár a szemetesekben is. Érdekes, hogy sok esetben nem közvetlenül az ünnep után kerülnek az utcára a húsvéti ajándékként hazavitt állatok, hanem inkább akkor, amikor elérik ivarosságukat, és megváltozott viselkedésük miatt a családok már nem tudják kezelni őket.

Nyáron jóval nehezebb örökbefogadót találni a nyusziknak, már ha sikerül megmenteni őket, fontos tudni ugyanis, hogy a kidobott nyuszik önállóan nem életképesek sem a városokban, sem a természetben, így ha valaki ilyen módon szabadul meg tőlük, nem esélyt ad nekik, hanem halálos ítéletüket írja alá, nem beszélve arról, hogy sokan egyenesen a vágóhídra küldik a már nem kívánt kedvenceket.

Az Első Nyúlmentő Alapítvány figyelmeztetése szerint, aki az említett eljárásokhoz hasonlóan cselekszik, bűncselekményt követ el, amely akár két évig terjedő szabadságvesztéssel is sújtható. A 1998. évi XXVIII. törvény, amely az állatok védelméről és kíméletéről szól, világosan rögzíti, hogy az ember által tartott állatokat, beleértve a veszélyes fajokat is, tilos elhanyagolni vagy elűzni. Az állatok elhagyása, kitétele vagy veszélyes helyzetbe hozása jogilag is tilos. Ezen túlmenően, a Büntető törvénykönyv 244. paragrafusa részletesen foglalkozik az állatkínzás kérdésével, hangsúlyozva a jogi következményeket és a felelősséget.

"Aki gerinces állatot indokolatlanul oly módon bántalmaz, vagy gerinces állattal szemben indokolatlanul olyan bánásmódot alkalmaz, amely alkalmas arra, hogy annak maradandó egészségkárosodását vagy pusztulását okozza, illetve gerinces állatát vagy veszélyes állatát elűzi, elhagyja vagy kiteszi, vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. A büntetés bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztés, ha az állatkínzás az állatnak különös szenvedést okoz, vagy több állat maradandó egészségkárosodását vagy pusztulását okozza."

Az Első Nyúlmentő Alapítvány húsvét közeledtével tudatos döntést hozott: nem kínál nyuszikat örökbefogadásra. Ennek oka, hogy a már megmentett állatok sorsát nem szeretnék megkockáztatni, és elkerülni azt, hogy újra az utcán találkozzanak velük. Az alapítvány arra kéri azokat, akik nyuszit szeretnének a családjukba fogadni, hogy csak akkor tegyék ezt meg, ha elkötelezettek a hosszú távú gondoskodás mellett. A nyulak élettartama ideális körülmények között akár 8-12 év is lehet, így érdemes alaposan mérlegelni a döntést. Az alapítvány készséggel nyújt információkat a megfelelő tartás és gondozás terén, és honlapjukon számos értékes anyagot találhatunk. Ha valaki komolyan fontolgatja a nyúltartást, érdemes alaposan tanulmányoznia az ott elérhető leírásokat.

A nyusziknak olyan környezetet érdemes kialakítani, amely lehetővé teszi számukra a boldog és egészséges életet. Ezek a szociális lények nem viselik jól, ha egyedül, egy zárt ketrecben töltik a napjaikat, ahol csak az etetésük miatt látogatják őket. Ideális esetben a nyuszik otthona egy tágas, jól berendezett tér, amely lehetővé teszi számukra a szabad mozgást és a játékot. Érdemes tudni, hogy a nyuszik ugyanúgy szobatisztaságra taníthatók, mint a macskák, így nem okoz gondot, ha szabadon járkálhatnak a lakásban. Ennek ellenére fontos, hogy a környezetük biztonságos legyen: távolítsuk el a mérgező növényeket és a rágásra csábító kábeleket. Egy jól megtervezett, védett tér nemcsak a nyuszik jólétéhez járul hozzá, hanem a gazdik aggodalmait is csökkenti, lehetővé téve, hogy mindkét fél élvezhesse a közös időtöltést.

A ketrec mellett elengedhetetlen, hogy biztosítsunk egy önitatót, egy alomtálat, etetőtálat, szénatartót, valamint különféle játékokat és egy alagutat, ahol a nyuszi nyugodtan pihenhet és elbújhat. Fő tápláléka a széna, amelyből korlátlan mennyiséget kell mindig rendelkezésre bocsátani, de emellett zöldségekkel és tápokkal is gazdagíthatjuk az étrendjét. A megfelelő táplálás mellett ne feledkezzünk meg a szükséges oltásokról és az állatorvosi ellátásról sem, hiszen ezek is alapvető fontosságúak a nyuszi egészségének megőrzésében. Mindez együtt komoly költségeket jelenthet, ezért érdemes előre tervezni és felkészülni.

A nyuszik rendkívül szociális állatok, ezért ha valakinek nem áll rendelkezésére elegendő idő a velük való foglalkozásra, érdemes megfontolni egy másik nyuszi beszerzését is. Noha szeretik, ha simogatják őket, fontos, hogy tudatában legyünk, másként viselkednek, mint a macskák vagy kutyák. Ők nem kedvelik, ha hajkurásszák őket; inkább meg kell várni, amíg ők maguk keresik fel az embert, hogy közel kerüljenek hozzá.

A rossz döntések elkerülése érdekében fontos, hogy alaposan mérlegeljük a helyzetet. Gondoljunk arra is, mi történik akkor, ha a gyermek érdeklődése az állat iránt csökken, esetleg allergiás reakciók lépnek fel a szőr miatt, vagy ha a családi körülmények megváltoznak, például költöznünk kell. Ha szeretnél többet megtudni a nyúltartásról és a lehetséges kihívásokról, kattints ide!

Related posts