A New Orleans-i gázolásos merénylet következtében tizenöt áldozat vesztette életét, és úgy tűnik, hogy az elkövető nem egyedül cselekedett, hanem társai is segítették őt a tragikus esemény végrehajtásában.

A támadást végrehajtó személy, Samszúd bin Dzsabbar, az Egyesült Államokban látta meg a napvilágot, és Texas államban élt. Korábban katonai szolgálatot teljesített. A gázoláshoz használt bérelt kis teherautóban az Iszlám Állam emblémáját fedezték fel.
Tovább emelkedett a New Orleansban újév napjának hajnalán elkövetett gázolásos merénylet halálos áldozatainak száma, a sérültek közül pedig többek állapota életveszélyes - közölték a város tisztségviselői helyi idő szerint szerdán este.
A halottkémi hivatal legfrissebb tájékoztatása alapján 15 embert nyilvánítottak halottnak a támadás következtében. A sérültek száma a korábbi információk szerint már több mint 35. Az első jelentések kezdetben csupán tíz halálos áldozatról számoltak be.
A nyomozó hatóságok közölték, hogy a támadáshoz használt kisteherautóban az Iszlám Állam zászlóját találták meg. A New Orleans történelmi belvárosában, a Bourbon Streeten elkövetett terrorcselekményhez használt járműben fegyvereket és házilag készített csőbombákat is találtak.
A szerdai sajtótájékoztatón a hatóság képviselője bejelentette, hogy a támadás elkövetője egy Samszúd din Dzsabbar nevű férfi, aki Houstonban él, és amerikai állampolgárként az Egyesült Államokban született. A későbbi információk alapján kiderült, hogy a 42 éves Dzsabbar katona volt az amerikai hadseregben, ahol 2009 februárjától 2010 januárjáig Afganisztánban teljesített szolgálatot. Ezt követően informatikusként dolgozott a hadsereg kötelékében egészen 2020-ig, és több katonai kitüntetést is megkapott pályafutása során.
A vizsgálatot vezető Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) feltételezése szerint nem magányos elkövetőről van szó: terroristasejt állhat a háttérben. Közölték azt is, hogy New Orleans belvárosából videófelvételek vannak három férfiról és egy nőről, akik a jelek szerint robbanóeszközöket próbáltak elhelyezni. A felvételek elemzése tart, a feltételezett tettestársak ellen hajtóvadászatot ígértek, és a lakosság segítségét kérték.
New Orleans híres zenei klubjairól ismert történelmi belvárosában, a legendás Bourbon Streeten, a merénylet újév hajnalán, körülbelül 3 óra után történt. A támadó ügyes manőverekkel kerülte meg a felállított akadályokat, és az emberek közé hajtott. Ezt követően fegyverből tüzet nyitott, ami súlyos következményekkel járt: a tűzpárbaj során két rendőr megsebesült, és din Dzsabbar, aki az esemény egyik áldozata lett, életét vesztette.
Jeff Landry, Louisiana állam kormányzója hangsúlyozta, hogy a támadás színhelye rendőrségi műveleti terület, ezért az terület lezárásra került, és egyúttal veszélyhelyzetet hirdetett ki New Orleansban. LaToya Cantrell, a város polgármestere bejelentette, hogy fokozott biztonsági intézkedéseket vezettek be, beleértve a védelmi barikádok felállítását is az állampolgárok védelme érdekében. Anne Kirkpatrick rendőrfőnök egy korábbi sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy "a férfi célja az volt, hogy minél több embert elgázoljon".
Joe Biden elnök először egy hivatalos közleményben fejezte ki részvétét az áldozatok családjának, és megígérte, hogy minden szövetségi forrást mozgósítanak a nyomozás támogatására. Hangsúlyozta, hogy az erőszak bármilyen formája elfogadhatatlan. Ezt követően sajtótájékoztatót tartott, ahol tájékoztatott arról, hogy a hatóságok értesítették: a terrorcselekmény előtt néhány órával bin Dzsabbar több videót is megosztott a közösségi médiában, amelyekben arról beszélt, hogy az Iszlám Állam inspirálta a támadásra, és hogy embereket kíván megölni.
A hatóságok egyelőre nem fedeztek fel összefüggést a New Orleans-i támadás és a Las Vegasban történt halálos robbanás között. A kaszinók városában egy Tesla Cybertruck érkezett a Trump Hotel elé, ahol váratlanul felrobbant. A tragédiában az autóban utazó férfi életét vesztette, míg hét másik személy megsérült.
Donald Trump leendő elnök közleményében szintén részvétet nyilvánított, és a "puszta gonosz" megjelenésének nevezte a történteket. Hivatalba lépése után intézkedéseket ígért és azt, hogy New Orleans minden támogatást megkap a vizsgálathoz és a következmények felszámolásához.