"Zökkenőmentesen működik, jelenleg így élem az életem."


Egy felmérés szerint a magyarok 70 százalékánál jelentkezik valamilyen alvászavar, és az érintetteknek mintegy egyharmada folyamatosan szenved a rossz alvás vagy az álmatlanság kellemetlen tüneteitől.

Szász Máté biológus a hvg.hu Kösz, jól podcastjában beszélt arról, hogy az alvászavarral kapcsolatban számos tévhit tartja magát a köztudatban.

A szakértő azt javasolja, hogy a legjobb, ha hűvös, 18-19 fokos, jól szellőztetett helyiségben alszunk. Ennek az az oka, hogy alacsonyabb oxigénszint és magasabb szén-dioxid-koncentráció mellett az alvás minősége romlik, ami fejfájáshoz és fáradtsághoz vezethet. Ezen kívül kiemelten fontos, hogy elalvás előtt kerüljük a tévénézést és a telefonunk görgetését, mivel ezek stimulálják az agyat, és zavart okozhatnak a pihenésben.

Nekem senki ne mondja azt, hogy alvászavarai vannak, amikor este tévézik vagy internetezik. Próbáld ki azt, hogy lefekvés előtt két-három órával már nem telefonozol, inkább olvass papíralapú könyvet, beszélgess a barátaiddal, vagy a feleségeddel/férjeddel, simogasd meg a kutyádat, utána menj el lefeküdni aludni. Tökéletesen működik, én így élek most, és megszűntek az alvászavaraim

- mondta a szakértő, aki azt is elmagyarázta, miért olyan ártalmas az alvásra a lefekvés előtti képernyőzés.

Bár agyunk folyamatosan fogadja az ingereket, éjszaka, amikor nem szükséges a tapintás, hallás vagy szaglás, megpróbálja lecsökkenteni ezeknek a jelzéseknek a hatását. "A testünk úgy van kialakítva, hogy vészhelyzetben az agytörzsünkben található idegsejtek aktiválják az összes érzékszervünket; például ha éjszaka csak bámulunk a semmibe, és hirtelen meghallunk egy reccsenést a parkettában, azonnal felerősödik a hallásunk, látásunk és érzékelésünk. Ennek a reakciónak a célja az, hogy megvédje életünket. Az agyunk viszont nem tudja megkülönböztetni a valós veszélyeket a képzeletbeliektől. Tehát, amikor éjszakánként egy izgalmas krimit vagy horrort nézel, folyamatosan aktiválod a vészreakciót a szervezetedben, ami kiélesíti az érzékszerveidet, és egyfajta riasztott állapotba helyez. (...) Képzeld el, hogy a tengerben úszol, és egy nagy fehér cápa üldöz; amikor végre partra érsz, csak heveredsz a homokban, hogy pihenj. Nyilvánvaló, hogy ez nem fog működni" - magyarázza Szász Máté, aki szerint valami hasonló történik, amikor hirtelen bezárod a laptopot, majd azonnal megpróbálsz elaludni.

A telefonunk folyamatos pörgetése nem hoz számunkra előnyöket, sőt, több szempontból is hátrányos lehet. Egyrészt a kék fény, amelyet a kijelzők bocsátanak ki, jelentősen rontja az alvás minőségét. Másrészt a szakértők figyelmeztetnek arra is, hogy ez a folytonos ingerület, amit a digitális világ kínál, pszichés szempontból is káros. Mivel állandóan új impulzusokkal bombázzuk magunkat, a keltett vágyak és álmok nem tudnak valósággá válni, így pedig a belső világunk gazdagítása helyett inkább ürességet tapasztalhatunk.

Related posts