A dollár történelmi mélypontra süllyedt, míg a forint meglepően erős teljesítményt mutat.

A múlt héten a devizapiacok izgalmas mozgásokat produkáltak, amit a dollár gyengülése okozott, miközben a geopolitikai feszültségek gyors enyhülése újraélesztette a kockázatvállalási kedvet. Hétfő reggel az euró 1,1735-re emelkedett, ami 0,25 százalékos növekedést jelentett, míg az USD/CAD a kanadai digitális adó eltörlésére adott reakcióként csökkent. A forint hajnalban ismét a 340-es szint közelébe került a dollárral szemben, de az euróval szemben enyhén gyengült. A befektetők ma különféle makrogazdasági mutatókra összpontosítanak: érkeznek inflációs, ipari és GDP-adatai Németországból, Olaszországból, az Egyesült Királyságból és Magyarországról, míg a nap végén az amerikai chicagói bmi zárja a sort.
A dollár gyengülése határozta meg a devizapiac múlt heti hangulatát, miután a hét eleji geopolitikai feszültségek, majd azok gyors deeszkalálódása megnyugtatta a befektetőket. A dollárindex pénteken ugyan alig mozdult, de heti szinten 1,4 százalékos visszaesést mutatott, ami május közepe óta a legnagyobb gyengülés. Ezzel párhuzamosan az euró 1,57 százalékos heti pluszban zárt, és 1,1754-ig is felment nap közben, amely 2021 óta nem látott szint.
Az EUR/USD páron a hétfői opciós lejáratok várhatóan 1,1700 és 1,1750 között szűkítik az árfolyam mozgásterét. Ugyanakkor a dollár körüli globális hangulat továbbra is a legfontosabb tényező marad, különösen a hónap végi átsúlyozások tükrében.
A napot egy kis dollárgyengüléssel kezdjük: az euró 0,25 százalékkal erősebben teljesít a pénteki záráshoz képest.
Az árfolyam jelenleg 1,1735 felett mozog, és a technikai elemzések alapján lehetőség nyílik arra, hogy akár 1,18-ig is emelkedjen.
A svájci frankkal szemben is folytatódott a dollár lejtmenete, a pár pénteken éppen a lélektanilag fontos 0,8000-es szinten zárt, ami 2,26 százalékos heti csökkenést jelentett. Az USD/JPY árfolyama ezzel szemben technikai támasz közelében stabilizálódott, miután egy 143,85-ös opciós szint is megtámasztotta a piacot.
A dollár kanadai devizával szembeni alakulása hétfő hajnalban újabb izgalmakat hozott, miután Mark Carney kanadai miniszterelnök bejelentette a digitális szolgáltatási adó esetleges visszavonását.
A piac azonnal reagált: az USD/CAD jegyzése percek alatt több mint 20 bázispontot esett, miután világossá vált, hogy ezzel elhárult az akadály a Kanada és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi tárgyalások újraindítása elől. Az opciós piac ezen a fronton nem mutatott különösebb koncentrációt, így az esés egyértelműen fundamentális vezérlésű volt.
A forint kedvező helyzetet teremtett a dollár múlt heti gyengélkedésének köszönhetően: pénteken az USD/HUF árfolyam 340,74-en zárult, ami 0,34%-os napi erősödést és 2,59%-os heti nyereséget tükröz. Ez az utóbbi mutató több mint két éve nem tapasztalt szintet jelent.
A héten a forint árfolyama jelentős ingadozást mutatott, hiszen a 352-es szintről egészen 339,43-ig csökkent, majd ezt követően egy kis mértékben visszapattant.
Hétfőn újra a forinté a főszerep, hiszen a magyar valuta a hajnali órákban már 340-ig emelkedett.
Az euróval szemben is erősödni tudott a magyar deviza a múlt héten: az EUR/HUF árfolyam a hét eleji 404 körüli szintekről péntekre 398,90-re esett vissza. A nemzetközi piaci nyugalom és a nyári alacsonyabb forgalom is hozzájárult ahhoz, hogy a forint pozíciója stabil maradjon az európai devizákhoz képest.
Jelenleg a forint enyhe, körülbelül 0,05 százalékos gyengüléssel 399,12-es értéken tartózkodik.
A hétfői kereskedési nap makroadatokban bővelkedik: Magyarországon reggel fél kilenckor jelenik meg a KSH májusi ipari termelői árindexe, valamint az MNB első negyedéves pénzügyi számlái. Ázsiából már hajnalban érkeztek számok a japán májusi ipari termelési adatokról, valamint megjött Kína hivatalos beszerzési menedzserindexet tették közzé.
Európában a reggel nyolc órakor érkező brit első negyedéves GDP-felülvizsgálat és a német májusi kiskereskedelmi statisztikák határozzák meg a nap kezdetét. Ezt követően az inflációs adatok lépnek színre: először 11 órakor az olasz, majd 14 órakor a német júniusi mutatók kerülnek publikálásra. Az Egyesült Államokban pedig délután a chicagói BMI zárja a napot, amely az amerikai feldolgozóipar és gazdasági hangulat friss alakulásáról nyújt tájékoztatást.
A címlapkép egyedi illusztrációként szolgál. A kép forrása: Getty Images.
Ez a szöveg nem tekinthető befektetési tanácsadásnak vagy ajánlásnak. Kérjük, vegye figyelembe, hogy a következő információk jogi szempontból részletes útmutatást nyújtanak.