Még mindig rejtély övezi a Sorsok Házának jövőjét, senki sem tudja, milyen irányba tartanak az események.


A Mazsihisz és az EMIH egyaránt nem rendelkezik információkkal a szeptemberben felfüggesztett projekttel kapcsolatban.

Grósz Andor, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének (Mazsihisz) elnöke a Népszavának nyilatkozva kifejtette, hogy nyitott az együttműködésre, de nem tervez tárgyalásokat sem a kormányzattal, sem az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközséggel (EMIH) a Sorsok Háza jövőjéről. "Jelenleg nem ez a prioritásunk; a saját szervezetünk megerősítése és fejlesztése a legfontosabb számunkra" - tette hozzá Grósz.

A Sorsok Háza, amely a holokauszt gyermekáldozatainak emléket kíván állítani, évekkel ezelőtt kezdett el épülni. Az eredeti tervek szerint 2014-re kellett volna megnyitnia kapuit, de azóta több ízben is csúszott a projekt megvalósítása. A tervek szerint a projekt tartalmi és koncepcionális elemeit az EMIH és a Schmidt Máriához köthető Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány közösen dolgozta volna ki. A Mazsihisz azonban végül úgy döntött, hogy kilép a projektből, mivel attól tartottak, hogy a NER-hez közeli ideológusok befolyása alatt olyan kulturális termék születik, amely a magyar felelősséget minimálisra csökkenti. A hitközösség sérelmezte, hogy az általuk megismert koncepció nem foglalkozott a nyilas hatalomátvétel előtti zsidóüldözések kérdésével, így a projekt nem tudta volna megfelelően tükrözni a történelmi valóságot.

Ezután a Sorsok Házának megvalósítása a Köves Slomó vezette EMIH-hez került, 2019-ben pedig állítólag Schmidt Mária is kiszállt a projektből. Tavaly szeptemberben azonban a kormány visszavonta az emlékközpont megnyitásáról szóló határozatot, azóta pedig kérdés, mi lesz a 7,5 milliárd forintnyi állami támogatásból megvalósult épülettel. Az üresen álló épületkomplexum őrzése és állapotmegőrzése havi 80-100 millió forintjába kerül az államnak.

A Népszava megkereste Köves Slomót, az EMIH vezető rabbiját, hogy vajon tud-e valamit a Sorsok Házának jövőjéről. A rabbi mindössze annyit mondott: "nincs". Eközben a kormány sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy "a múzeum tartalmával és működésével kapcsolatban nem alakult ki konszenzus a zsidó szervezetek között".

Related posts