A Fidesz új kampánycsatornája Erdélyben a "Transzilván" névre hallgat.


Transzilván néven elindult egy új, közösségi médiára épülő kommunikációs projekt Erdélyben, írta meg a Magyar Hang, hozzátéve, hogy a cél a magyar kormányzati üzenetek terjesztése a határon túli magyar közösség körében. A kezdeményezés mögött Portik Vilmos marosvásárhelyi RMDSZ-es politikus, a város volt alpolgármestere és Zsigmond Barna Pál, a Fidesz országgyűlési képviselője áll. A Transzilván videós tartalmait minden lehetséges platformon közzéteszi, a YouTube-on első adásait júniusban publikálták, alig egy bő hónapja, és ott mindössze 460 követője van. A TikTokon viszont sokkal jobban állnak, de ott már április óta folyik a munka, ezalatt 2800 követőt sikerült összegyűjteni és a videókat 31 ezren nézték meg. A Facebook-oldal is szépen izmosodik: 1700-an követik a Transzilvánt, itt is áprilisban kezdték a melót.

A videós tartalmak középpontjában Csinta Samu újságíró áll, aki 2003 és 2009 között a Krónika napilap főszerkesztőjeként tevékenykedett, jelenleg pedig a Mandiner és a Magyar Nemzet rendszeres munkatársa. A csatorna másik kulcsszereplője Kádár Zoltán, a Marosvásárhelyi Rádió munkatársa, aki elsősorban sporteseményekkel és sporttémákkal foglalkozik. Az első epizódok 2025 júniusában debütáltak a YouTube-on, és azóta a tartalomkészítés számos új irányt vett. Csinta a politikai és közéleti kérdésekre fókuszál, míg Kádár Zoltán a sporttal kapcsolatos beszélgetéseket vezeti.

Székely István, az RMDSZ társadalomszervezésért felelős ügyvezető alelnöke volt az egyik első vendég, akivel a romániai választások utáni közéleti helyzettel, az RMDSZ aktuális pozíciójával és a politikai elit felelősségével folytattak eszmecserét.

Ezt követően egy rövidebb, vendégektől mentes adás következett, amelyben Csinta Samu bemutatta azt a közvélemény-kutatást, amelyet az RMDSZ házi alapítványa, az Eurotrans rendelt meg a SoDiSo Research cégtől. Az eredmények szerint az erdélyi magyarok 89%-a támogatja Orbán Viktort. A kutatás módszertanát nem hozták nyilvánosságra, és a készítők nem reagáltak a Transtelex kérdéseire. Csinta azonban nem említette meg az adatok lehetséges bizonytalanságait, hanem határozottan kijelentette: "Immár negyedszázada mondatokból megfogalmazott érzések képviseletét vállalom, és ezek az érzések azonnal elérik a lelkem legmélyebb rétegeit, legyenek azok hazugok vagy csupán az illető lényétől idegenek. A közvélemény-kutatás eredményei többek között ezt az állítást erősítik meg. Még akkor is, ha ezt a Tisza vezér gyalogtúrája előtt, a magyar miniszterelnök tihanyi beszéde után tették közzé. Az erdélyi magyar közösség óriási többségének józansága máris felülkerekedett a pillanatnyi frusztráción. A megkérdezettek 89%-a továbbra is Orbán Viktort látná szívesen Magyarország vezetőjeként. Mert vannak olyan dolgok, amelyek nem, vagy alig változnak, így Erdély megértése és értékelése is."

A sport tematikája külön irányként bontakozik ki. Kádár Zoltán készített adást például az FK Csíkszereda szerepléséről a román Szuperligában, illetve arról, hogy "hogyan lehet magyarként megmaradni a román futballvilágban". A téma különösen aktuális most, mert éppen a Tusványos péntekére időzítették a klub Rapid Bukarest elleni hazai mérkőzését. Az epizód kitér a romániai sportban tapasztalható magyar-román ellentétekre, és a sport körüli politikai szimbólumokra is.

A csatorna kulturális és érzelmi azonosulást célzó tartalmai között a TikTokon zenészek is feltűntek, akik arról beszélnek, hogy "nincs határ közöttünk" és "egy vérből valók vagyunk". Nemrég például a torockói Double Rise fesztiválról posztoltak, hasonló nemzeti egységüzenetet hordozó tartalommal.

A Transzilván esemény mögött két jelentős marosvásárhelyi figura áll: az egyikük Zsigmond Barna Pál, a Fidesz országgyűlési képviselője és az Európai Uniós Ügyek Minisztériumának államtitkára, aki korábban csíkszeredai konzulként is tevékenykedett. Zsigmond a 2022-es országgyűlési választások előtt a Marosvásárhelyi Rádióban éles kritikát fogalmazott meg a romániai magyar közszolgálati média kapcsán, kifogásolva, hogy szerinte nem elegendő a "pozitív tartalom a Fideszről". Burkoltan arra is utalt, hogy a kritikus vélemények, mint például Parászka Boróka műsorai, nem kívánatosak. Azt mondta: "Van egy javaslatom, mindig konkrét ötleteket keresek. Az önök rádiójában fut egy műsor, amit olyan kolléganő vezet, aki évek óta folyamatosan kritizálja Orbán Viktort és a Fideszt. Miért ne létezne egy olyan műsor is, amelyben rendszeresen bemutathatnánk a Fidesz és a jobboldal álláspontját?" E kijelentéseit akkor Kelemen Hunor is támogatta egy lájkkal.

A projekt erdélyi koordinátora Portik Vilmos, Marosvásárhely egykori alpolgármestere, aki jelenleg a városi közszolgáltatási vállalat élén áll. A Transzilván Facebook-oldalán már mint a Médiapartizán kommunikációs cég vezetője (CEO) tűnik fel. A Magyar Hang értesülései szerint a Transzilván az Orbán-kormány határon túli mozgósító kampányának egyik eleme, amelyhez jelentős anyagi forrásokat rendeltek. A kampány célja az erdélyi magyar közösség politikai lojalitásának erősítése a digitális térben. Portik a Krónikának adott interjújában nyíltan beszélt arról, hogy a kezdeményezést az "elmúlt esztendő feszültségekkel teli politikai légkörének" hatására indították el.

A Transzilván nem csupán egy új videós csatorna, hanem egy átfogóbb mozgósítási kampány része, amelyet a Fidesz a határon túli magyar közösségek aktiválására indított. A projekt célja, hogy fiatalokat is bevonjon, így a Harcosok klubja nevű kezdeményezés keretében influenszereket keresnek a közösségi médiában zajló "küzdelmekhez". Portik Vilmos véleménye szerint a Transzilván nem hagyományos médiaformátum, hanem inkább egy kommunikációs műhely, ám felépítése, a szereplők és az üzenetek struktúrája szinte teljes mértékben a budapesti Megafon-modellre emlékeztet, csupán annak erdélyi adaptációjaként működik.

A Magyar Hang beszámolója szerint a Fidesz szándéka, hogy minél több kettős állampolgárt vonjon be a szavazási folyamatba. Jelenleg körülbelül 439 ezer ember található a külhoni névjegyzékben, miközben a magyar állampolgárságot szerzők száma már túllépte az 1,2 milliót. Ezért a magyar kormány komoly mozgósításra készül, és minden lépést alaposan megfontol, hogy semmi ne maradjon a véletlenre.

Related posts