"A háború pokla nem változott, csupán a XX. század borzalmait a XXI. század legújabb technológiai vívmányaival fokoztuk."

Kaiser Ferenc és Földes András szerdán este a CEU Határtalan Tudás című előadás keretében a hadügy forradalmát, a modern háborúk leglényegesebb tanulságait, valamint a paradigmák átalakulását és a fegyveres konfliktusok emberi dimenzióit vizsgálták.
Szerdán este a CEU Határtalan Tudás elnevezésű előadás-sorozat keretében Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense, valamint Földes András, a HVG újságírója osztotta meg tapasztalatait az ukrajnai háborúval és a haditechnikai újításokkal kapcsolatban. Az esemény különleges betekintést nyújtott a konfliktus hátterébe és a modern hadviselés fejlődésébe.
Kaiser, a Honvédelmi Minisztérium Védelmi Innovációs Kutatóintézetének munkatársa, a modern háborúk hadászati és haditechnikai újításaival kapcsolatosan osztotta meg gondolatait, amelyeket a következőképpen fogalmazott meg:
A szakértő véleménye szerint az alapvető tényezők nem változtak meg: a háborúk továbbra is katonák által vívott összecsapások, és a lövészárkok képe is ismerős lehet az első világháborúból. "A háború ugyanaz a megpróbáltatás, csupán a XXI. századi technológiai vívmányokkal fokoztuk az előző század szörnyűségeit" – fogalmazott.
A gondolat fonalát megfogva, Földes András is hangsúlyozta az emberi tényező fontosságát. Filmrészletek bemutatásával irányította a figyelmet arra az egyénre, aki mindent mozgat és szenved, miközben háborús tudósításai révén feltárta a fegyveres konfliktusok irracionális természetét.
A HVG újságírója saját tapasztalatai alapján erősítette meg és mutatta be, hogy a technológia vívmányai mellett az alapok nem változtak.
"Mégis, ami igazán megdöbbentett, az az emberi tényező. Ezek az emberek tényleg úgy néztek ki, mint akik a második vagy akár az első világháborúból léptek elő. Sárosak voltak, és a saját testük volt az egyetlen védelmük a lövedékekkel szemben; ők maguk voltak a háború színtere, a legkegyetlenebb valóság részei" - idézi fel élményeit a konfliktuszónákban eltöltött időszakból.
"Csak akkor lehet egy összecsapást valóban győzelemre vinni, ha jelen vannak azok az emberek, akik nélkülözhetetlenek, és akiket nem lehet figyelmen kívül hagyni." - Ezzel a gondolattal emeli ki a modern háborúk szomorú valóságát.
A prezentációk zárásaként az előadók lehetőséget adtak a közönségnek, hogy kérdéseiket feltehessék és választ kapjanak azokra.
A teljes előadás Youtube-közvetítése itt tekinthető meg:
Földe András ukrajnai hadszíntéri felvételeit itt nézheti meg:
Itt megtekinthetik kollégánk Libanonban készült filmjét: