Az inflációt követő állampapírokhoz kapcsolódóan emelik ki a csúcs hozamokat.
Molnár Anikó 10 évnyi kapcsolat után végleg búcsút intett nárcisztikus párjának, és az érzelmi megpróbáltatásai nyomán teljesen összeszedte magát. "Olyan mélyen érintett a szakítás, hogy bőgtem, zokogtam, és volt, hogy annyira elkeseredtem, hogy a gyomrom is megadta magát..."
Az inflációkövető állampapírok közül számos sorozat már januárban esedékes kamatfordulón esik át, amikor is kifizetik az előző év kamatát. Ezt követően a befektetők új, jelentősen alacsonyabb, 3,95 és 5,2 százalék közötti kamatokra váltanak. Ez a helyzet sokakat arra sarkallhat, hogy alternatív befektetési lehetőségeket kutassanak, ahol kedvezőbb hozamokat érhetnek el a pénzük számára.
A sorban az első a Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) 2033/1 sorozata, amelynek befektetői legkésőbb a kamatforduló napján, január 20-án megkapják a kamatukat, és hétfőtől új kamatperiódus indul. A kincstárnál számlát vezető ügyfelek azonban már péntek este értesítést kaptak a kamatok jóváírásáról. A jelenlegi éves kamat még 17,85 százalékos, az új viszont csak 3,95 százalékos lesz ennél a sorozatnál. Tekintettel arra, hogy nincs olyan lakossági vagy intézményi forintos állampapír, amelyik ennél szerényebb kamatot fizet, a befektetőknek nemcsak a kamatot, hanem a tőkét is érdemes másba átforgatni, még az 1 százalékos visszaváltási költség figyelembevételével is.
A 2033/I állomány december közepén már 722 milliárd forint felett járt az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) hivatalos tájékoztatása szerint. Ez a szám azt jelenti, hogy a PMÁP sorozat eddigi legnagyobb állományával van dolgunk. Kérdés, hogy a befektetők mekkora összeget váltanak vissza, és hogy a visszaváltott pénzt vonzóbb állampapírok vásárlására fordítják-e, vagy inkább más befektetési lehetőségeket keresnek. Az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza a PMÁP-ot, ami egy százaléknyi veszteséget jelent, de ez a kockázat bőven megéri a befektetők számára, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legmagasabb kamat is 5,5 százalékra rúg - hívja fel a figyelmet Herman Bernadett, a Bank360.hu szakértője.
A Magyar Államkincstár felkészült a jelenlegi helyzetre, és ügyfeleik számára nem csupán akadályokat gördítenek, hanem új lehetőségeket kínálnak, hogy ha szükségessé válik a váltás, akkor más állampapírokba fektethessék a pénzüket. A Webkincstár és a Mobilkincstár platformokon bevezették az állampapírcsere funkciót, amely lehetővé teszi az ügyfelek számára, hogy egyetlen megbízáson belül eladják meglévő állampapírjaikat, és a befolyt összegből újakat vásároljanak. Ha az eladott állampapírok vételára magasabb, mint az újonnan vásároltaké, a különbözet automatikusan jóváírásra kerül az ügyfélszámlán. Továbbá, az állampapírok kamatfizetését megelőző két kereskedési napon is biztosítják a visszaváltás lehetőségét, így az ügyfelek a még értékesített állampapírok beszerzésére is számíthatnak.
Az államkincstári számlát kezelő ügyfelek SMS-ben vagy push üzenetben értesítést kapnak, amikor kamatfizetésre kerül sor vagy amikor lejár az állampapírjuk. Ezzel szemben a más pénzintézeteknél számlát vezető ügyfelek nem mindig kapnak értesítést a szolgáltatójuktól arról, hogy a kincstártól megérkezett a kamat. Ezért érdemes tudatosan figyelni, hogy mikor esedékes az állampapírjuk kamatfordulója. A Bank360.hu által készített táblázat világosan összegzi, hogy melyik PMÁP mikor teljesít kamatfizetést, valamint azt is, hogy milyen mértékű kamatra számíthatnak az új kamatperiódus során.
Valószínű, hogy sok PMÁP-tulajdonos nem más értékpapírokba vagy bankbetétekbe fekteti a visszaváltott összeget, hanem lakásvásárlásra fordítja azt. Azok, akik szabad felhasználású jelzáloghitelt vettek igénybe a PMÁP megvásárlásához, valószínűleg az állampapírokért kapott pénzt előtörlesztésre használják majd fel, miközben a kamatkülönbözetet megtartják. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb felmérése alapján a kötvények eddigi kedvező hozamai mellett a befektetők 19 százaléka tervez valamilyen jelentősebb beruházást, például lakásvásárlást finanszírozni.
Vannak olyan gazdag ügyfelek, akiknek akár önállóan is elég lehet ez a pénz az ingatlanvásárláshoz, míg kisebb, de azért több milliós összeg esetén lakáshitel mellé önerőként használhatják az eddig állampapírban lévő megtakarításukat és annak a most kézhez kapott kiemelkedő kamatát.
A kockázatkerülő befektetők, akik biztos kamatot keresnek, alternatív állampapírok után kutathatnak, vagy akár a magasabb kamatot ígérő lekötött betétekbe is fektethetik pénzüket. Fontos azonban figyelembe venni, hogy az ilyen betétek kamata után 15 százalékos kamatadó és 13 százalékos szociális hozzájárulási adó kerül levonásra. Ez a helyzet hasonlóan vonatkozik a kisbefektetők körében népszerű befektetési alapok hozamaira is. Kivételt képeznek ez alól azok a megtakarítások, amelyeket tartós befektetési számlán (TBSZ) vagy nyugdíj előtakarékossági számlán (NYESZ) helyeznek el.
A szakértők arra is számítanak, hogy a magasabb kockázatot is vállaló befektetők a részvénypiacra is visznek majd a pénzből, hiszen sokan csak azért szálltak be 2022-2023-ban ez inflációt követő állampapírba, hogy kockázatmentesen megkapják a kétszámjegyű hozamot, amiről viszont ezután sem szeretnének lemondani.