Didier Reynders ellen felmerült vádak: milyen irányba haladjunk tovább?


A volt európai biztos ellen indított pénzmosási vizsgálat hetekig vagy hónapokig is elhúzódhat - és nem világos, hogy élvez-e jogi mentességet.

A belga rendőrség Didier Reyndershez kapcsolódó ügyekben hajtott végre házkutatásokat, ami igencsak megrázta Brüsszel politikai életét.

Reynders vasárnapig az Európai Bizottság jogállamisággal, igazságügyi együttműködéssel és az Európai Ügyészséggel foglalkozó igazságügyi portfóliójának a felelőse volt.

A hírek alapján, köztük a Follow the Money és a Le Soir belga napilapok információi alapján, úgy tűnik, hogy a rendőrség megvárta az ötéves megbízatásának végéig, hogy elkerülje a nyomozás akadályozását uniós biztosi szerepkörében. Azonban a jogi helyzet nem tűnik egyértelműnek.

Az Euronews megkísérelte felvenni a kapcsolatot Reynders-szel, hogy véleményt nyilvánítson az eseményekről, ám vele szemben nem történt vádemelés.

A mentelmi jog egy olyan jogi védelem, amely bizonyos személyek számára biztosítja, hogy hivatalos minőségükben ne vonhatók felelősségre vagy ne indítható ellenük büntetőeljárás anélkül, hogy azt a megfelelő intézmény vagy hatóság jóváhagyja. Ez a jog elsősorban a politikai képviselők, például a parlamenti tagok számára van fenntartva, és célja, hogy megvédje őket a politikai vagy jogi zaklatásoktól, lehetővé téve számukra a szabad véleménynyilvánítást és a közszolgálati tevékenységet. A mentelmi jog nem jelenti azt, hogy a képviselők mentesek a törvények alól; csupán annyit jelent, hogy bizonyos jogi eljárásokhoz előzetes engedély szükséges.

Az uniós tisztviselők jogi ügyekkel szembeni védelme olyan diplomáciai pajzsként funkcionál, amely különösen az Európai Parlament képviselői számára kiemelkedően hatékony lehet.

Ilaria Salis, az olasz politikus, nemrégiben szabadult az előzetes letartóztatásból Magyarországon, miután sikeresen megszerezte mandátumát a júniusi uniós választások során.

A keddi sajtótájékoztatón a Bizottság szóvivője hangsúlyozta, hogy az európai biztosok jogi vizsgálatokkal szembeni védelme létezik, ám ez korántsem teljeskörű.

"Az általuk hivatalos minőségükben végzett tevékenységekre mentességet élveznek, így ez egy funkcionális jellegű mentesség" - nyilatkozta Ujvari Balázs szóvivő.

A biztosok "továbbra is élvezik ezt a fajta mentelmi jogot, még akkor is, ha korábbian voltak tagok" - mondta Ujvari, hozzátéve, hogy a mentelmi jog felfüggesztéséről szóló döntéshez a 27 biztos döntése szükséges.

Politikai áramlatok és viharok A politikai táj folyamatosan változik, mintha egy soha véget nem érő tenger hullámai formálnák. Ezek a hullámok nem csupán a hatalmi viszonyokat alakítják, hanem a társadalom egészét is áthatják. Minden egyes politikai esemény, döntés vagy mozgalom új impulzusokat generál, amelyek hatással vannak a közgondolkodásra és a jövőbeli irányokra. Ezek a hullámok sokszor váratlanul törnek ránk, mint egy vihar, amely felkészültség nélkül csap le. A politikai diskurzusban megjelenő új eszmék és ideológiák éppen úgy kelthetnek feszültséget, mint a tenger mélyén zajló áramlatok. Az emberek szenvedélyesen reagálnak, tüntetnek, vitáznak, miközben próbálják megérteni a változó világot. A politikai hullámok egyben lehetőségeket is rejtenek magukban. Az új irányzatok és kezdeményezések kiváló alkalmat kínálnak a társadalmi változásokra. A közösségek összefogása, az aktivizmus felerősödése és a demokratikus részvétel mind-mind a hullámok által kiváltott reakciók, amelyek formálják a jövőt. Ahogy a tenger hullámai is folyamatosan érkeznek és távoznak, úgy a politikai események is dinamikusan alakulnak. Az emberek feladata, hogy figyelemmel kísérjék ezeket a változásokat, és aktívan részt vegyenek a társadalom alakításában, hogy a hullámok ne elsodorják őket, hanem lehetőségekké váljanak.

Ha valóban így áll a helyzet, akkor nem tűnik egyértelműnek, hogy vasárnap bármilyen módon is módosult Reynders jogi helyzete. Persze az is lehetséges, hogy az ügyészek a körültekintés jegyében hozták meg döntéseiket.

A furcsa időzítés azonban máris politikai kérdéseket vet fel.

"Ha valóban komoly vádakról van szó, nem tudom megérteni, miért várták meg a hatóságok, hogy a mentelmi jog megszűnjön... Sokkal korábban kellett volna kezdeményezniük a mentelmi jog felfüggesztését, nem pedig hagyni, hogy az ügy ilyen mértékben eldurvuljon" - fejtette ki Daniel Freund, a német zöldpárt EP-képviselője az Euronewsnak.

"Ez a biztos az igazságszolgáltatás és a jogállamiság védelméért felelős, ezért ha bármilyen pénzmosással vagy illegális tevékenységgel hozható összefüggésbe, az rendkívül súlyos következményekkel járna" - hangsúlyozta Freund.

A vád szerint Reynders több éven keresztül lottószelvényeket vásárolt, és az ebből származó, mára már tisztára mosott nyereséget a személyes számlájára utalta.

Az ügyészek álláspontja nem teljesen egyértelmű, mivel nem világos, hogy milyen feltételezések merülnek fel a pénz forrásával kapcsolatban. Továbbá, felvetődik a kérdés, hogy ezek a pénzek esetleg összefüggésben állhatnak-e a biztosként vagy a belga miniszterként betöltött szerepekkel.

"Feltételezem, hogy a nyomozók mindenképpen alkalmazni fogják ezt a [mentességi] eljárást, hogy elkerüljék a problémákat, ha kiderülne", hogy az eredeti pénzeszközök valamilyen módon a hivatalos feladataihoz kapcsolódtak - mondta Frank Verbruggen, a KU Leuven Egyetem Büntetőjogi Intézetének professzora az Euronewsnak küldött e-mailben.

Bár ezt nehéz megítélni ebben a korai szakaszban, "lehet, hogy taktikai döntés volt [az ügyészek] részéről, hogy megvárták, amíg elhagyja az uniós hivatalt", mivel a mentelmi jog felfüggesztésére irányuló kérelem nemkívánatos tippet adhatott volna az érintetteknek - tette hozzá Verbruggen.

A nyomozás részben kiterjed arra az időszakra is, amikor Reynders a szövetségi miniszteri posztot töltötte be – értesült a Le Soir. Ezért a további jogi lépésekhez valószínűleg a belga parlament jóváhagyása szükséges.

A belga hatóságok elővigyázatossága részben abból fakad, hogy az uniós mentelmi jog körüli jogi keretek és értelmezések rendkívül vitatottak a bíróságok körében, ami jelentősen nehezíti a jogi eljárások menetét.

Eva Kaili, a görög származású európai parlamenti képviselő körüli pénzmosási ügy vizsgálatát nemrégiben elhalasztották. Ennek oka, hogy a bíró további részleteket kért a belga hatóságok által végzett megfigyelések jogi hátteréről. Kaili határozottan tagadja azokat a vádakat, amelyek szerint részt vett volna egy olyan rendszerben, amely az uniós politikai döntéshozatal manipulálására irányult, és amelynek keretében pénz juttatást kapott volna.

Mi zajlik éppen most?

A nyomozók valószínűleg jelentős bizonyítékokat gyűjtöttek össze, mielőtt azokat Reyndersszel szembesítették volna - de ugyanígy még nem emeltek vádat ellene, ami arra utal, hogy még mindig nem egyértelmű az ügy - mondta Verbruggen.

Reyndersnek meggyőző magyarázatot kell majd adnia tetteire, többek között arra, hogy honnan származik a lottószelvények megvásárlására használt pénz - mondta a professzor.

Bár a konkrét összeg még nem került nyilvánosságra, az a körülmény, hogy a tranzakciók mind a nemzeti lottótársaságnál, mind a belga pénzmosás elleni hatóságnál figyelmeztető jeleket adtak, arra enged következtetni, hogy "nyilvánvalóan jelentős összegről lehet szó" - fogalmazott a szakértő.

Reynders ellen 2019 szeptemberében, alig néhány héttel a biztosi posztra való kinevezése előtt, korrupciós vádak bukkantak fel. Ezek a vádak egy közbeszerzési eljárás során elkövetett vesztegetési ügyhöz kapcsolódtak, amely komoly figyelmet keltett a nyilvánosság körében.

Egy európai parlamenti meghallgatáson alig néhány héttel később Reynders tagadta ezeket a vádakat, amelyeket "ördögi támadásnak" nevezett, amelynek célja az volt, hogy megakadályozza, hogy európai biztos legyen, és megjegyezte, hogy az ügyészek nem tartották fenn a vádakat.

Nem világos, hogy a két ügy összefügg-e egymással.

A belga jogrend értelmében a bűncselekményekből származó pénzügyi források eltitkolása külön bűncselekménynek számít. Verbruggen megjegyezte, hogy a bíráknak nem szükséges pontosan azonosítaniuk, mely konkrét bűncselekmények eredményei a bevételek.

Mindenképpen úgy tűnik, hogy az eredményre még hosszú időt kell várni; Kaili ügye már majdnem két éve tart.

Az Euronews megkeresésére a brüsszeli főügyészség szóvivője megerősítette, hogy van ügy, de további részleteket nem kívánt közölni, hozzátéve, hogy "hetekig vagy hónapokig" eltarthat, amíg hivatalos fejleményekre kerül sor.

Related posts