Van-e bármilyen jelentősége a metrók ajtónyitó gombjainak?

Teljesen mindegy, hogy megnyomjuk vagy nem, a budapesti metró ajtaja kinyílik az állomásra érve. De minek van ott az a gomb, ha nem használjuk? Megkérdeztük a BKV-t.
Önnel is előfordult már, hogy reflexszerűen megnyomta a budapesti metrón az ajtónyitó gombot? Esetleg csak unalomból nyomogatta várakozás közben vagy nem tudott nemet mondani a gyermeki énjének, akinek muszáj megnyomnia, ha már ott van?
Kíváncsian vetettük bele magunkat a rejtélybe, ami a metróvonalak gombjainak létezését övezi, hiszen a földalatti kivételével mindenhol ott vannak, még akkor is, ha látszólag semmiféle funkciót nem látnak el. Miért maradtak meg ezek a gombok, amikor úgy tűnik, hogy a világon semmi hasznuk nincs? Kérdésünkre a BKV világos választ adott, miszerint...
A jogszabályok és üzemeltetési követelmények betartása érdekében a gyártási folyamat során minden egyes járműbe integrálták a nyomógombokat, valamint a szelektív ajtónyitási lehetőséget is.
Így jutottak el a kettes és négyes vonalon közlekedő Alstom kocsikba, valamint a hármas metró felújított orosz szerelvényeire is.
De ha már létezik, miért nem használjuk? Azért, mert a BKV letiltotta az összes járművön, és jelenleg nincs tervben az újraaktiválásuk - pedig a gombok továbbra is működnek. A döntés mögött esélyegyenlőségi megfontolások állnak, hiszen a vakok és gyengénlátók könnyebb közlekedését szeretnék biztosítani, ezért a "szelektív ajtónyitás" lehetőségét elvetették.
Egy dolog biztos: ezzel a megoldással könnyedén elkerülhetjük azt a frusztráló helyzetet, ami a párizsiakat nap mint nap idegesíti, míg a turisták számára csupán stresszt okoz. A francia fővárosban ugyanis nem minden metróvonalon működik automatikusan az ajtónyitás, ami csúcsidőben komoly feszültséget szül, ha valaki külföldiként nem találja a megfelelő módját a kilincs kezelésének. A 2024-es olimpiai események alatt egy TikTok-használó még videót is készített erről a jelenségről, ahol nyolc másodpercben próbálta megosztani a látogatókkal, hogyan érdemes közlekedni a városban. Az már más kérdés, hogy mennyire volt hatékony az útmutatása.