Vásárolj most, fizesd később: a felhasználók fele úgy tűnik, mintha teljesen a sötétben navigálna.


A "vásárolj most, fizess később" (BNPL) szolgáltatások népszerűsége egyre nagyobb ütemben növekszik az Egyesült Királyságban, ám sok felhasználó nincs tisztában a késedelmi díjakkal és azok mértékével. Egy új tanulmány rámutat arra, hogy a fogyasztók tudatossága ezen a téren erősen hiányos, ami egyúttal a szabályozás szükségességét is felveti - írja a Finextra.

A Lending Standards Board (LSB) megbízásából készült felmérés szerint

A BNPL (Buy Now, Pay Later) szolgáltatásokat igénybe vevő felhasználók körében csupán 52% van tisztában azzal, hogy esetlegesen késedelmi díjak merülhetnek fel.

Csak a felhasználók körülbelül fele van tisztában azzal, hogy ezek a díjak milyen nagyságrendűek lehetnek.

A kutatás arra is rámutat, hogy a BNPL-felhasználók 15%-ának már felmerültek késedelmi díjai. Ez az arány még magasabb, 22% azoknál, akiknek rossz vagy nagyon rossz a hitelképessége.

A Citizens Advice korábbi kutatása alapján 2022 végén a brit felnőttek több mint negyede, körülbelül 15 millió ember, fontolgatta, hogy a BNPL (Buy Now, Pay Later) szolgáltatásait használja az ünnepi költések finanszírozására. Ez a tendencia a BNPL szolgáltatások iránti fokozódó érdeklődést tükrözi.

Az RFI Global által végzett kutatás további érdekes adatokat is feltárt. A BNPL-felhasználók alig több mint egyharmada állítja, hogy csak a fizetéskor dönt a szolgáltatás igénybevételéről. Emellett a felhasználók háromötöde nincs tisztában azzal, hogy ezek a termékek jelenleg nem szabályozottak.

A brit kormány 2022 végén bejelentette, hogy szándékában áll a BNPL (Buy Now, Pay Later) szolgáltatások szabályozása. A tervek között szerepel, hogy a vállalatokat a Pénzügyi Felügyeleti Hatóság (FCA) ellenőrzése alá helyezik, és a fogyasztói hitelezésre vonatkozó jogszabályokat is alkalmazzák rájuk. Az LSB viszont arra figyelmeztet, hogy ez a szabályozás legkorábban 2026-ban léphet életbe.

Related posts