Szerezd meg Amerikát karácsonyra? Miért ne, hiszen egy különleges ajándék lenne!

Üdvözöljük az "On the Other Hand" rovatban, ahol a Portfolio különböző nézőpontokat bemutató írásai találhatók. Ezek a cikkek a szerzők egyéni véleményeit tükrözik, és nem feltétlenül tükrözik a Portfolio szerkesztőségének hivatalos állásfoglalását. Amennyiben szeretné megosztani gondolatait a témával kapcsolatban, kérjük, küldje el írását a [email protected] e-mail címre. A megjelent írásokat itt tekintheti meg.
Ha pénzügyileg tudatos barátunk egy jól diverzifikált S&P 500-as ETF-fel lep meg minket, nyilván örülünk.
Tavaly ilyenkor nagyobb örömmel fogadtuk volna, hiszen most már világosan látjuk, hogy idén decemberre ez az ajándék majdnem 27%-kal többet érne.
Ez a helyezés az elmúlt huszonhárom év során a dobogó harmadik fokára lett volna elegendő.
Panaszra tehát nem lehet okunk, mivel az amerikai kitettség a globális befektetők átlagos portfóliójának, amely nem rendelkezik konkrét regionális preferenciákkal, akár 65%-át is kiteheti, ha az MSCI All Country indexet vesszük alapul. Ezért bőven akad lehetőség az ajándékok elhelyezésére. Ugyanakkor
Semmiképpen ne várjunk el csodákat az idei év kiemelkedő teljesítményének megismétlésétől, mivel erre a lehetőségre csupán minimális esélyt látunk.
Maradjunk a realitás talaján, és nézzük a 2025 végére prognosztizált S&P 500-as célárat, amely 6465 pont körül alakulhat. Ez az árfolyam 6,8%-os emelkedést jelentene, ami nem nevezhető tragikusnak, hiszen mind nominálisan, mind reálértelemben kedvező. Ugyanakkor kiemelkedő eredménynek sem tekinthető, hiszen elmarad a történelmi átlagtól, és messze eltér attól, amit idén megszokhattunk. Azonban a konzervatív, pozitív számokkal alátámasztott részvénypiaci teljesítmény mögött sok ígéretes jel áll: a vállalati eredmények folyamatosan javulnak, az amerikai fogyasztás és munkaerőpiac továbbra is erősnek és ellenállónak mutatkozik. Ráadásul Trump piacbarát politikája, különösen az adócsökkentések révén, szintén kedvező hatással lehet a tengerentúli cégekre.
Ugyanakkor, ha az ajándékot közép- és hosszútávú portfóliónk részeként szeretnénk kezelni, nem mehetünk el szó nélkül az értékeltségi mutatók mellett. Miért?
A hosszú távú teljesítmény szempontjából kiemelkedően fontos szerepet játszik az értékeltség, mivel ez alapvetően alakítja a jövőbeli eredményeket.
A részvények megszerzése mindig izgalmas kihívás, és a költségek jelentős szerepet játszanak ebben a folyamatban. Most éppen abban a helyzetben vagyunk, hogy a részvényeket kedvező áron sikerült beszereznünk, ami nagyszerű lehetőséget teremt a jövőbeli növekedésre. Az alacsony vételár lehetőséget ad arra, hogy a piacon rejlő potenciált kihasználva maximalizáljuk a hozamainkat. Ugyanakkor, ha drágábban szereztük volna meg ezeket a részvényeket, az is újfajta megközelítést igényelne a befektetési stratégiánkban, hiszen a magasabb költségek nagyobb kockázatokat is magukkal hozhatnak. Minden esetben figyelnünk kell a piac alakulására, hogy a legjobb döntéseket tudjuk hozni.
A lent látható grafikonon minden fekete pötty egy adott tízéves időszakot szimbolizál. A vízszintes tengelyen az időszak kezdetén mért értékeltség (P/E) található, míg a függőleges tengely az adott tíz év alatt elért évesített hozamot mutatja. A különösen kiemelt lila pötty a 2008. november 2-án kezdődő időszakot jelöli, amikor az S&P 500 P/E mutatója 12,56 volt, és az ezt követő 10 évben a mutató 10,9%-os évesített teljesítményt könyvelhetett el.
Az értékeltség és a hosszú távú teljesítmény közötti szoros kapcsolatot a múltbéli adatok eloszlása mutatja meg, mely a trendvonal körül, a szaggatott fekete vonal mentén figyelhető meg. Amennyiben minden adatpont pontosan a trendvonalon helyezkedne el, akkor 100%-os magyarázóerőről beszélhetnénk, ami azt jelentené, hogy kizárólag az értékeltség határozná meg a teljesítményt. Azonban a valóság ezt nem támasztja alá, hiszen számos más tényező is befolyásolja a teljesítményt. Mégis, a tendencia egyértelműen kirajzolódik:
A P/E arány emelkedésével párhuzamosan a hosszú távú teljesítmény várhatóan csökken.
A 2000 októberétől 2014 decemberéig terjedő 10 éves időszakok elemzése során megfigyelhetjük, hogy az S&P 500 kezdő állapotának értékeltsége körülbelül 60%-ban befolyásolja a következő évtized teljesítményét.
Adódik a kérdés: hogy állunk most? Az Egyesült Államok vezető részvényindexe az elmúlt 24 évben csupán 2021-ben és 2002-ben volt drágább. December elején 27-es visszatekintő és 22-es előretekintő P/E mutatón forgott az index, ami jócskán meghaladja a historikus átlagokat (19 és 17).
A fenti információk alapján nem lenne bölcs dolog rövid távú következtetéseket levonni, mivel a befektetői hangulat kedvező, és a közeljövő kilátásai ígéretesek. A P/E mutató 2025 végére akár a 30-as szintet is túllépheti. Ugyanakkor…
A kiemelkedő értékelés valójában egy rejtett gyengeség.
Elég egy súlyos negatív hír, vagy egy várakozásokat alulmúló jelentési időszak ahhoz, hogy a piaci optimizmus pillanatok alatt szertefoszoljon. Ez különösen azokat a részvényeket érintheti érzékenyen, amelyek körül hatalmas elvárások és izgalmas történetek forognak, hiszen ezek lendülete hirtelen megtörhet. Az értékeltségük a normál szint felé tolódhat el, ami az árfolyamokban akár kétszámjegyű csökkenéseket is eredményezhet.
Ha tavaly karácsonykor egy S&P U.S. Aggregate Bond Index lapult a fa alatt, nagypapánk jóvoltából, most kissé vegyes érzésekkel tekintenénk a helyzetünkre. Az idei év során 2,8%-os hozamával éppen hogy sikerült felülmúlnia az amerikai inflációt, így a pénzünket megőriztük, de sajnos nem gazdagodtunk meg általa. Talán megengednénk magunknak egy kedves, ironikus megjegyzést: „Kösz, nagypapa, de talán legközelebb valami izgalmasabbat kérhetnénk!”
Sokat jelentett volna, ha akkoriban 22-es P/E mutatóval vásároltunk volna S&P indexet, igaz, Papa?
A mögöttes okok alapos vizsgálata után nem meglepő a helyzet: tavaly decemberben a tengerentúli 10 éves hozam 4,2% és 4% között ingadozott, míg most 4,35%-ra emelkedett. Ez azt jelenti, hogy a hozamkörnyezet nemcsak hogy nem csökkent, hanem még némileg növekedett is.
Az elmúlt év enyhe csalódásait félretéve, kezdi körvonalazni magát az a felismerés, hogy valójában örömmel tekintünk a kötvények világára. Ennek oka, hogy még mindig 4%-ot meghaladó hozamokat tudunk biztosítani magunknak, miközben az infláció már jóval 3% alatt stagnál. Emellett különösen figyelemre méltó, hogy az utóbbi 20 évben páratlan jelenségként az S&P 500 nyereséghozama (earnings yield) a 10 éves állampapírok hozama alá csúszott. Egyszerűsítve és talán egy kicsit eltúlzottan is fogalmazhatunk úgy, hogy...
a részvényesek nem kapnak kockázati prémiumot a kötvény befektetőkhöz képest. A kötvények relatív vonzereje most magas.
Bár a kötvények jövőbeli teljesítményének előrejelzése nem egyszerű feladat, mégis készíthetünk egy durva becslést. Az S&P U.S. Aggregate Bond Index esetében az átlagos időtartam 5,48 év, míg a lejáratig számított hozam 4,7%. Ha feltételezzük, hogy 2025 végére az 5 éves hozam a jelenlegi 4,22%-ról 4%-ra csökken (ami reális lehet, amennyiben az alapkamat a piaci várakozások szerint 3,75%-ra csökken), és a kockázati felárak nem változnak, akkor dollárban kifejezve körülbelül 5,8%-os hozammal számolhatunk egy éves távlatban.
Ne felejtsük el, hogy a kötvények általában alacsonyabb volatilitást képviselnek a portfóliónkban, ami azt jelenti, hogy stabilabb és kiszámíthatóbb jövedelmet nyújtanak számunkra. Ennek köszönhetően a kötvények fontos szerepet játszanak a kockázatkezelésben és a pénzügyi egyensúly megteremtésében.
hozam-kockázat mutatójuk jelen állás szerint kedvezőbb lehet.
akkor érdemes átgondolni a hosszú távú befektetési lehetőségeket. A kötvények esetében a 4,2%-os egyéves amerikai állampapírhozam stabilitást és kiszámíthatóságot nyújt, míg a 7%-os részvényteljesítmény csábító, de volatilisabb mivolta miatt magasabb kockázatot is hordoz. Ha ajándékot szeretnénk adni valakinek, érdemes mérlegelni, hogy az ajándékozott milyen kockázatvállalási hajlandósággal bír. A kötvények esetében biztosíthatjuk, hogy az ajándékozott legalább egy minimális hozamra számíthat, míg a részvények esetében a potenciális nyereség mellett a veszteség kockázata is ott lebeghet. Ráadásul, ha a befektetés nem csupán rövid távú, hanem hosszú távú célokat is szolgál, akkor érdemes lehet a részvényekbe való befektetést is megfontolni, hiszen azok a hosszú távú növekedés lehetőségét kínálják. Az ajándékozás során tehát nem csupán a számok, hanem az ajándékozott pénzügyi tudatossága és céljai is fontos szerepet játszanak a döntés meghozatalában.
Először is, fontos, hogy tisztában legyünk azzal, hogy kinek szeretnénk örömet szerezni. Érdemes alaposan átgondolni, hogy milyen személyiség jellemzi az illetőt, és mi az, ami igazán boldoggá tenné.
Ha kockázatvállaló, jóval nagyobb időtávban gondolkodó fiatal barátunkról, családtagunkról van szó, akit nem zavar egy magas értékeltségből fakadó esetleges megbicsaklás, az amerikai részvények még mindig érdekesek lehetnek. Ha viszont kiegyensúlyozottabb viselkedésű, kockázatkerülőbb személyről van szó, esetleg olyasvalakiről, aki már bőven rendelkezik a világpiaci referencia (65%) feletti amerikai részvénykitettséggel, a kötvény felé billenhet a mérleg.
Egy frappáns megoldásként képzeljünk el egy ajándékutalványt, amely lehetővé teszi barátunk számára, hogy különböző befektetési lehetőségeket válasszon. Ezen utalvány segítségével szabadon vásárolhat részvényeket, kötvényeket, aranyat vagy akár pénzpiaci termékeket is. A lényeg, hogy saját preferenciái és kockázatvállalási hajlandósága szerint állítsa össze a portfólióját. Így nem igazán számít, hogy a következő évben melyik eszközosztály teljesít a legjobban, mivel a hosszú távú tervezés révén egy stabilabb kockázati profilt és kiszámíthatóbb hozamokat érhet el.
A címlapkép kiválóan szolgálja az illusztráció szerepét. A kép forrása: Getty Images.
Ez a dokumentum nem tekinthető befektetési tanácsadásnak vagy ajánlásnak. Részletes jogi tájékoztatásért kérjük, forduljon szakemberhez.