Von der Leyen úgy tűnik, hogy új stratégiát dolgoz ki a magyar EU-források kifizetésének ügyében, ami a kormány megkerülését célozza meg.


Különleges eseményünk keretében decemberben a magyar gazdaság jövőbeli perspektíváiról, a forintárfolyam várható mozgásairól és a befektetési lehetőségekről esik szó. A rendezvény során neves szakértők osztják meg velünk véleményüket Donald Trump esetleges politikai visszatérésének gazdasági következményeiről. Ne hagyja ki ezt az izgalmas alkalmat, ahol értékes információkat nyerhet a pénzügyi döntéseihez!

Az "intelligens feltételrendszer" lényege, hogy garantálja a támogatások eljuttatását azokhoz, akik valóban szükséget szenvednek, függetlenül attól, hogy az adott ország kormánya mennyire tartja tiszteletben a jogállamiság alapelveit.

Az intézkedés különösen fontos lehet Magyarország és más, szankcióval sújtott tagállamok esetében, akiket így megkerülhetné az Európai Bizottság a támogatások kifizetésekor.

Von der Leyen nyilatkozata szerint az uniós végrehajtó testület nemcsak a meglévő jogállamisági eszközök megerősítésére összpontosít, hanem új megoldásokat is kíván bevezetni. A költségvetési főigazgatóság már megkapta a felhatalmazást arra, hogy kidolgozza az "intelligens feltételrendszer" gyakorlati alkalmazását. Piotr Serafin, a költségvetésért felelős biztos, hangsúlyozta a téma jelentőségét, amely kulcsszerepet játszik az uniós pénzügyek átláthatóságában és a jogállamiság védelmében.

Ez a helyzet újabb politikai diskurzusokat generálhat az EU-n belül, különösen azokban az államokban, ahol a kormányzati szerv úgy tűnik, hogy jelentős befolyással bír az uniós források elosztásában.

Az Európai Unió az elmúlt években pénzügyi szankciókat vezetett be a jogállamisági normákat megsértő tagállamokkal szemben, így például Magyarország esetében, amely emiatt továbbra sem ér el 9,5 milliárd eurónyi kohéziós támogatást. A jelenlegi gyakorlat azonban számos nehézséget vet fel: a támogatások befagyasztása nemcsak a kormányt érinti, hanem a helyi önkormányzatokat, civil szervezeteket és vállalkozásokat is, amelyek gyakran önhibájukon kívül esnek el a pénzeszközöktől.

Éppen ezért a civil társadalom és a politikai döntéshozók már jó ideje hangsúlyozzák az uniós források elosztásának átalakításának szükségességét. Ennek a reformnak célja, hogy a támogatások közvetlenül a kedvezményezettekhez jussanak el, ezáltal hatékonyabbá téve a folyamatot.

A változásokat főként az Újítsuk meg Európát (Renew Europe) liberális frakció támogatta, amely már korábban is szorgalmazta az "intelligens feltételrendszer" bevezetését. Moritz Körner német EP-képviselő szerint az új mechanizmus lehetővé tenné az uniós alapok közvetlen kezelését, ami bár jelentős erőforrásokat és költségeket igényelne, hosszú távon biztosítaná a források átlátható és hatékony felhasználását.

Egy kiemelkedő aspektus, hogy a magyar soros EU-elnökség keretében folytatott tárgyalások során a bizottság azon törekvését is támogatták, amely a helyi önkormányzatok és a megyei, régiós hivatalok aktívabb bevonását célozza a forráskezelési folyamatokba. Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter és Elisa Ferreira, a leköszönt kohéziós biztos közös sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy a helyi szereplők számára fontos lenne a forráskifizetésben betöltött szerepük megerősítése.

Egy szakértő véleménye szerint a tervezett módosításokhoz nincs szükség új uniós jogszabályok bevezetésére, mivel a már meglévő pénzügyi források egy része átcsoportosítható a közvetlen irányítású alapokhoz, és mindez a jelenlegi keretek között is megvalósítható.

Related posts