Zelenszkij tanácsadója kifejezte, hogy teljes mértékben megérti Orbán Viktor álláspontját. Az ilyen politikai párbeszédek gyakran bonyolultak, és a különböző nézőpontok megértése kulcsfontosságú a diplomáciai kapcsolatok erősítésében.


Ami jelenleg zajlik, azt szerintem nyugodtan globális háborúnak titulálhatjuk.

Ezt osztotta meg a Telexnek adott beszélgetés során Mihajlo Podoljak, Volodimir Zelenszkij tanácsadója Kijevben.

Kifejtette: Oroszország mögött számos ország sorakozik fel, míg Ukrajna oldalán is egy szilárd koalíció áll, amely elegendő forrást biztosít a harcokhoz. Szerinte ennek a háborúnak a tétje valójában az, hogy "vagy visszatérünk a nemzetközi jog keretei közé, ami stabilabbá tenné a világot, még ha helyi konfliktusok időnként fel is ütötték a fejüket, vagy pedig eltüntetjük azokat a megszokott szabályokat, amelyek eddig irányították életünket, és elfogadjuk, hogy az erőszak válik a világ uralkodó tényezőjévé."

Podoljak véleménye szerint Oroszország még mindig nem kapott olyan mértékű választ, amely valóban elrettentené. Megfigyelései alapján a világ továbbra is habozik, hogy vajon lehetséges-e a háború Oroszország területére való átterelése, és hogy szabad-e mélyreható támadásokat indítani azokon a katonai létesítményeken, ahol a rakétákat és drónokat tárolják vagy indítják Ukrajna irányába. "Mit észlel Oroszország? Hogy Európában sok helyen még mindig kétségek merülnek fel Ukrajna olyan szintű felfegyverzésével kapcsolatban, amely lehetővé tenné számára, hogy egyenrangú félként reagáljon Oroszország agressziójára, és ne szenvedjen az alapvető eszközök hiányától" - tette hozzá.

Az ukrán elnök tanácsadója úgy véli, most az a kérdés, hogy Donald Trump hajlandó-e a politikai vezető fogalmát újra valódi tartalommal megtölteni. A politikai vezető pragmatikus, mérlegeli minden lehetséges forgatókönyv pozitív és negatív következményeit, és azt beárazza. Podoljak számára egyértelmű, mit jelent a gyakorlatiasság az Egyesült Államok szempontjából. Hiszen Trump a totális politikai, gazdasági dominanciához való visszatérést hirdeti. Ehhez politikailag Oroszország reputációjának lenullázására van szükség, vagyis Oroszország katonai vereségére.

Amikor arról kérdezték, hogy mit remél Ukrajna a demokrata elnök távozásáig, Podoljak kifejtette, hogy a lehető legnagyobb támogatásra számítanak, különösen az Egyesült Államoktól. Szerinte ugyanis ez az ország rendelkezik a legnagyobb kapacitással az ilyen szükséges eszközök biztosítására, és hangsúlyozta, hogy szükség van határozottabb bejelentésekre is.

Ezt követően a magyar miniszterelnök véleményére is rátért.

Én abszolút megértem Orbán Viktort. Ő azt szeretné, ha a világ a nemzetközi kapcsolatok folyamatos radikalizálódása, eszkalációja helyett a párbeszéd felé terelődne vissza. Ez teljesen érthető, mert a párbeszéddel alakított nemzetközi rendben több lehetőség van az érdekek érvényesítésére, szövetségek kötésére. Sokan pont így gondolják, nagyon is racionális alapokból kiindulva. Csakhogy racionális alapokról Ukrajnát ugyan meg lehet fejteni, de Oroszországot nem. Akik racionálisnak hiszik, azok nem ismerik Oroszországot. Tévednek, ha azt gondolják, hogy lehet vele tárgyalni, mert kész tiszteletben tartani a törvényeket és a megállapodásokat. Akik ezt hiszik, azok nem értik ennek a háborúnak az alapjait, a modern Oroszország motivációit. Nem értik, nem elemezték, ki az a Vlagyimir Putyin, kik vannak körülötte. Ebben van a probléma és a tragédia

Természetesen! Itt van egy egyedi változat: - megítélt.

Megjegyezte, hogy ha Oroszország valóban racionális döntéseket hozna, akkor a befolyását inkább gazdasági kapcsolatok, párbeszédek és együttműködések révén érvényesítené, nem pedig korrupció, fenyegetések vagy katonai terjeszkedés útján. Azonban a valóság az, hogy a racionalitás hiányzik a döntéshozatalaiból.

Ukrajna perspektívájából Orbán Viktor nem tekinthető oroszbarát politikai szereplőnek, folytatta.

"Orbán maximálisan pragmatikus, a saját értelmezésének megfelelő nemzeti érdekre fókuszál, hasznot akar Magyarországnak hajtani. Ez érthető, a legtöbbet akarja kihozni a történelmi pillanatból, ebben nem látok semmi rosszat. Orbán, pontosabban Magyarország az EU elválaszthatatlan része. Ez bizonyos értékrendet, megállapodások összességét jelenti. Igen, lehetnek alkalmi kísérletek bizonyos haszonért, de ebben semmiféle oroszpártiság nincsen. Ezt gyakorlati szempontból minden további nélkül megteheti egy szuverén ország vezetője. Hogy erkölcsileg megteheti-e, az más kérdés, lehet, hogy nem, de ez már a belső diskurzusra tartozik" - fogalmazott.

Ukrajna elkötelezetten törekszik a legfelsőbb szintű és szakbizottsági párbeszéd kialakítására Magyarországgal, ami már most is pozitív eredményeket mutat, állította a szóvivő.

Zelenszkij és Orbán közötti párbeszéd a budapesti Európai Politikai Közösség csúcstalálkozója alatt is folytatódott, és Podoljak szerint ez a kommunikációs folyamat a legjelentősebb pozitív fejlemény. "A diskurzus széles spektrumot ölel fel, beleértve a gazdasági, politikai és kulturális önmeghatározást, valamint a diplomáciai kapcsolatokat. Ezek a megbeszélések rendkívül ígéretesek, és örömteli, hogy a kétoldalú párbeszéd újraéledt, ráadásul elkerüljük a kölcsönös vádaskodásokat" - emelte ki.

Related posts